Zdraví

Stres se stal běžnou součástí našich životů. Je spojen s hormonem „kortizol“

Kortizol je steroidní hormon, který pomáhá tělu reagovat na stres. Někdy se mu říká „stresový hormon“. Je to proto, že hladina kortizolu v těle stoupá během období vysokého stresu.

Steroidní hormony jsou kategorií hormonů syntetizovaných přirozeně v těle z cholesterolu. Společně plní v těle širokou škálu funkcí.

Kortizol a metabolismus: Co vědět

Konkrétně kortizol hraje roli v metabolismu. Stimuluje játra ke zvýšení produkce cukru v krvi. Pomáhá také tělu přeměňovat tuky, bílkoviny a sacharidy na využitelnou energii. Jako součást reakce těla bojuj nebo uteč se kortizol uvolňuje během stresujících období, aby tělu dodal přirozenou energii. Toto posílení je určeno k tomu, aby pohánělo vaše svaly, aby reagovaly na ohrožující situaci. Ale když jsou hladiny kortizolu neustále vysoké v důsledku chronického stresu, stejné účinky mohou vést k hyperglykémii (konstantně vysoké hladiny cukru v krvi) a následně k cukrovce 2. typu.

Kortizol také pomáhá tělu bojovat se záněty a regulovat krevní tlak

Tento hormon je produkován nadledvinami, dvěma malými žlázami trojúhelníkového tvaru, které jsou umístěny na horní části každé ledviny. Z nadledvinek se může kortizol uvolňovat přímo do krevního řečiště.

Hypofýza (žláza o velikosti hrášku v základně mozku) a hypotalamus (oblast mozku, která řídí činnost hypofýzy) dokážou zjistit, zda je v krvi správné množství kortizolu. Tyto dvě oblasti mozku spolupracují, aby nasměrovaly nadledvinky, aby produkovaly více či méně kortizolu, v podstatě fungují jako kontrolní mechanismus ohledně toho, kolik kortizolu se vyrábí.

Toto spojení mezi hypotalamem, hypofýzou a nadledvinami tvoří páteř systému reakce těla na stres.

muz-stres-uzkost

Hladiny kortizolu: Co znamenají?

Hladiny hormonu kortizolu během dne přirozeně stoupají a klesají.

Hladiny kortizolu dosahují nejnižších úrovní pozdě v noci – obvykle kolem půlnoci. Odtud začnou hladiny stoupat. Kortizol dosahuje nejvyšší hladiny v těle brzy ráno, vrcholí kolem 9:00, než začne znovu klesat během pozdějšího dne.

Vzorec se může změnit nebo změnit, pokud lidé pracují nepravidelně na směny nebo během dne hodně spí. Nemoci, včetně poruch nadledvin, které ovlivňují produkci nebo použití kortizolu, mohou také narušit normální vzorec.

Poruchy nadledvin mohou nastat, když nadledvinky produkují příliš mnoho nebo příliš málo kortizolu.

U Cushingova syndromu dochází k přílišné produkci kortizolu, zatímco adrenální insuficience (AI) se vyznačuje příliš nízkou produkcí kortizolu.

Zdroj obrázků: pixababy.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button