JídloPřírodní léčbaZdraví

Majoránka není pouze koření, má řadu zdravotních přínosů

Máte mezi kořením majoránku? Pravděpodobně ano, dnes si představíme tuto rostlinu nejen jako ochucovadlo, ale také jako léčivý prostředek. Majoránka je vytrvalá bylina nebo polokeř, pěstována v českých podmínkách obvykle pouze jednoletá bylina. Je poddruhem oregana, oba patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Je to původní středomořská rostlina, i když se nyní pěstuje po celém světě, protože její popularita jako koření zaznamenala boom. Má sladkou, mírnou chuť s tóny citrusů a borovice. Tato lehká květinová bylina se často používá do salátových dresinků a marinád. Čerstvá nebo sušená při vaření špatně snáší teplo a funguje lépe v aplikacích studené kuchyně. Je ceněná nejen pro svou chuť, ale také pro své potenciální zdravotní účinky.

Výživové hodnoty

1 polévková lžíce byliny obsahuje 5 kalorií, 1 gram sacharidů, 25 mg draslíku a 1 mg sodíku . Obsahuje také 0,2 gramu bílkovin a 0,7 gramu vlákniny.

TOP 5 zdravotních přínosů majoránky

V závislosti na způsobu použití je majoránka známa tím, že poskytuje následující zdravotní přínosy:

Lepší trávení – Když se majoránka používá k přípravě čaje, může zlepšit vaše trávení zvýšením produkce trávicích enzymů, které pomáhají rozkládat jídlo. Čaj z majoránky navíc může pomoci zmírnit běžné poruchy trávení, jako je plynatost, zácpa, průjem a žaludeční křeče.

Ochrana před běžnými nemocemi – Majoránka obsahuje různé sloučeniny, které mají účinné antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Jako taková vám může pomoci snížit riziko onemocnění, jako je nachlazení, spalničky, příušnice, chřipka, otrava jídlem a různé stafylokokové infekce.

Lepší zdraví srdce – majoránka může pomoci zlepšit vaše celkové kardiovaskulární zdraví tím, že udržuje normální hladinu krevního tlaku, což snižuje riziko hypertenze. Je také známo, že pomáhá snižovat hromadění cholesterolu ve vašich tepnách, což může zabránit srdečním onemocněním.

Protizánětlivé účinky – Když majoránku přidáte do jídla, může vám pomoci snížit riziko vzniku zánětlivých reakcí. Může pomoci při stavech, jako je astma, horečka, bolesti svalů, bolesti hlavy v dutinách a migrény.

Psychická pohoda — Majoránka ve formě esenciálního oleje může pomoci zlepšit vaši náladu a zlepšit vaši psychickou pohodu. Může být použit ke zmírnění nespavosti a snížení stresu a úzkosti.

Ženské zdraví – Ženy mohou majoránku využít pro podporu menstruačního cyklu, léčbu symptomů menopauzy, obnovení hormonální rovnováhy, léčbu syndromu polycystických vaječníků a snížení hladiny androgenů.

Majoránka je kořením i léčivkou

Různá použití majoránky

Krása majoránky spočívá v tom, že ji lze přidat do různých pokrmů, které používají různé způsoby vaření, jako například:

  • Polévky – Dodává zeleninovým polévkám více chuti
  • Pečená masa – Majoránka může přidat bylinkové aroma pečeným masům, jako je kuřecí maso
  • Dušená zelenina – Přílohy, jako je restovaná zelenina, budou chutnější s trochou majoránky
  • Marinády – Zvyšte chuť marinovaného masa a ryb přidáním majoránky do marinády

Majoránkový esenciální olej a jeho výhody

Majoránkový olej je mezi nadšenci aromaterapie oblíbený a je známý tím, že poskytuje teplou, kořeněnou a dřevitou vůni, která může poskytnout širokou škálu výhod, jako jsou:

  • Analgetikum – Pomáhá zmírňovat bolest související s nachlazením, horečkou, zánětem a bolestí hlavy.
  • Antiseptikum – aplikace majoránkového esenciálního oleje na rány může pomoci zabránit jejich infekci.
  • Antibakteriální účinkyPomáhá zabíjet bakterie, které mohou způsobit různé kožní a zažívací infekce.
  • Podpora zažívání – Může pomoci vyřešit zažívací problémy, jako je plynatost, uvolněním svalů v břišní oblasti.
  • Diuretikum – může pomoci zvýšit frekvenci a množství močení, a tím zlepšit vaši schopnost vylučovat přebytečnou vodu a škodlivé toxiny z vašeho těla.

Vedlejší efekty

Tato bylina se nedoporučuje ženám v těhotenství a při kojení pro její silné hormonální a menstruační účinky. Dále se doporučuje opatrnost, pokud užíváte léky na následující:

  • Vředy
  • Bradykardie
  • Poruchy krvácení

Také ji neužívejte, pokud máte plánovanou operaci a také, pokud máte alergii na bazalku, levanduli, mátu, oregano a šalvěj. Můžete mít zkříženou reakci na tuto bylinu v jejích různých formách. Některé z dalších vedlejších účinků mohou zahrnovat kontaktní dermatitidu nebo zácpu. Pokud zaznamenáte některý z těchto problémů, okamžitě ji přestaňte používat.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button