Jídlo

Objevte zdraví ukryté v konopných semínkách

Rádi si k snídani připravujete ovesnou, čirokovou či pohankovou kaši? A hledáte další dobrotu, kterou byste svou snídani obohatili? Vyzkoušejte konopné semínko, které je bohaté na mnoho živin, které váš organismus velmi ocení. A neobávejte se, konopné semínko je velmi chutné a po jeho konzumaci bude váš trávicí trakt jen šťastný. 

Jak se dostalo až k nám?

Konopné semínko se získává z technického konopí, z odrůdy, která je svým původem z Asie, proto jsou konopná semínka součástí mnoha asijských pokrmů. Z východu se konopná semínka dostala až k nám a stala se součástí i našich pokrmů a různých sladkostí. Konopná semínka, a vůbec technické konopí, neobsahuje THC či ho obsahuje tak malé množství, že si jeho obsah při běžné konzumaci konopných semínek vůbec neuvědomíme a nemá na nás žádný vliv. Ke konopnému semínku se dostanete nejčastěji v prodejnách se zdravou výživou, s biopotravinami či dokonce už i v běžném supermarketu.

Proč konzumovat konopná semínka?

Konopné semínko bylo dříve hojně pěstováno spolu se lnem a mělo by být součástí některých potravin, které konzumujete. Důvod je především ten, že je konopné semínko bohaté na nenasycené esenciální mastné kyseliny, zvláště na kyselinu gama linolenovou a kyselinu olejovou, mezi kterými je poměr 1:3. Obě kyseliny mají vliv na správné fungování mozku, reprodukční systém a váš metabolismus. Linolová kyselina má navíc příznivý vliv na zdraví pokožky.

Zdroj bílkovin a minerálních látek

Tyto semínka jsou vhodná pro sportovce i příznivce zdravého stravování. Konopné semínko je totiž složeno až z 25% z bílkovin, dále z cca 30% tuků a podobného poměru cukrů. Navíc vám do těla přináší až 20 druhů aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny bílkovin, které tvoří vaši svalovou tkáň. Mimo to v semínkách najdeme chlorofyl, lecitin a fitin, z vitamínů jsou to vitamíny skupiny B, vitamín A, C, a E. Pokud hledáte zdroj minerálních látek, stačí semínka zařadit do své stravy, přináší vám hořčík, železo, vápník, zinek, jód, draslík a fosfor.

Skvělá prevence

Konopná semínka se svým poměrem živin stávají důležitou prevencí mnoha onemocnění. Doporučují se užívat v době, kdy jste fyzicky i psychicky zatížení. Má vliv na hladinu cholesterolu, imunitní systém a pečuje o vaši pleť a vlasy. Díky obsahuje aminokyselin a bílkovin pomáhá vašemu tělu budovat svalovou hmotu a dodává tělu energii. Užívat by jej měli také osoby s onemocněním srdce a oběhovým systém, dále starší osoby, které by neměli zanedbávat péči o paměť. Konopné semínko má pozitivní vliv i na onemocnění pleti, doporučuje se ho užívat při lupénce a ekzémech.

Zakomponujte do svého jídelníčku

Konopná semínka si můžete nechat naklíčit a přidávat do salátů či je jíst jen tak samotné. Skvěle chutnají také na obloženém pečivu. Přidávat můžete semínka do svých ranních kaší, do domácího pečiva, na salát či do asijských jídel. Můžete je přidat kamkoliv, jejich chuť není příliš výrazná a svým obsahem živin mohou obohatit různé pokrmy. Pokud si je přidáte do smoothie, obohatíte svůj nápoj o další várku proteinu a můžete zapomenout na zbytečné doplňky stravy. Rozlišujte v obchodě také mezi loupaným a neloupaným konopným semínkem, které se hůře konzumuje a má křupavou slupku, za to je velmi bohaté na vlákninu a doporučuje se při problémech se zažívacím traktem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button