JídloZdraví

Dejte si šálek rooibosu a pociťte ten rozdíl!

Asi každý ví, že čaj nabízí veliké spektrum zdravotních přínosů, většina už si však ale neuvědomuje, že existuje jeden druh čaje, který je lepší než všechny ostatní. Ne, není to zelený nebo dokonce černý čaj. Tady mluvíme o rooibosu.

Rooibos pochází z byliny přírodně se nacházející v Jižní Africe. Abychom to ještě upřesnili, jediné místo, kde se této bylině skutečně daří, je v oblasti Kapského města. Přestože v tomto městě se tento čaj těší již dlouholeté oblíbenosti, zbytek světa teprve pomalu začíná rozpoznávat všechny jeho přínosy. Traduje se však, že nebude trvat dlouho a prodej rooibosu předčí své známé čajové protějšky.

A proč tomu tak je? Tento červený čaj z buše, jak se mu také říká, je nabitý silnými antioxidanty včetně quercetinu, který je známý svou schopností chránit člověka před všemožnými druhy nemocí jako je rakovina, diabetes a srdeční onemocnění. Quercetin však není jediný. Kromě této účinné složky, jsou v rooibosu vysoce obsažené ještě dva méně známe antioxidanty – aspalathin a nothofagin. Tyto polyfenolové antioxidanty pomáhají v boji proti volným radikálům. Díky tomu se zpomalí projevy stárnutí, zvrátí se viditelné znaky stárnutí a bude poskytnuta ochrana proti nemocem. Tyto složky též mají schopnost uvolňovat nervy, což může snížit riziko Alzheimerovy choroby. Říká se, že opravdu neexistuje žádná část těla, která by neměla žádný přínos z pití rooibosu a jeho silných vlastností.

Proč pít rooibos

Může zklidnit zažívací strasti

Není neobvyklé, že mnoho lidí kvůli svému stravování trpí zažívacími obtížemi. Trávicí systém je obzvláště citlivý na širokou škálu problémů, které se zhorší v důsledku stravy skládající se ze zpracovaných potravin. V rooibosu je však vysoká hladina flavonoidů, zejména quercetinu, který má schopnost podpořit nejen zdravější zažívání, ale také podporuje celý zažívací trakt v mnoha ohledech. Tento čaj pomáhá ulevit od průjmu, křečí, tlumí nevolnost, podrážděný žaludek, zácpu, a navíc snižuje záněty a alergie. Věří se také, že zmírňuje koliku u miminek. Je zcela bez kofeinu, takže je bezpečný pro konzumaci i pro ty nejmenší z nás.

Zlepšuje spánek

Čaj rooibos je považován za bezpečný a efektivní lék na insomnii. V naší společnosti není insomnie nic neobvyklého. Může být způsobena mnoha faktory jako je stres, přílišná konzumace kofeinu, nebo začátečními symptomy nějaké nemoci. Dobrá zpráva je, že pokud trpíte touto otravnou obtíží, můžete si zlepšit váš kvalitní noční spánek pitím více rooibosu.

Této čaj je bez kofeinu. Co však nemá v kofeinu, vynahrazuje v bohatém množství minerálů – hořčík, vápník, mangan, zinek, a železo. Díky svému složení podporuje klid a uvolněnost a snižuje spánkové nepokoje.

Čistější a krásnější pleť

Jak se již zmiňovalo, žádná část těla nezůstává pozadu, tedy ani pleť ne. Rooibos obsahuje alfa-hydroxykyseliny, které se běžně nacházejí v těch předražených pleťových přípravcích určených pro zdravější pleť. Tato kyselina minimalizuje akné, když je aplikovaná přímo na pleť dvakrát denně (pitím však také nic nezkazíte, protože i to zklidňuje pleť). Můžete takto vyřešit spoustu různých kožních obtíží jako ekzém, lupénku, vyrážky, a bolest a svědění způsobených spálením od sluníčka. Jednoduše si uvařte čerstvý čaj a až dostatečně vychladne, přiložte pytlík na postižená místa, abyste vyléčili a zklidnili zánět. A zatímco budete v klídku sedět a necháte pytlík dělat svá kouzla, můžete si v klidu popíjet zbytek uvařeného čaje a relaxovat.

Zdravější srdce

Mocné flavonoidy v rooibosu nezklidňují pouze zažívání, ale regulují i krevní tlak a zvyšují stabilitu kapilárních tepen. Tento efekt se projevuje snížením nahromaděného cholesterolu, možného rizika krevních sraženin a tím hrozí menší riziko infarktu či srdečních onemocnění.

Silnější kosti

Jak již bylo zmíněno výše, rooibos obsahuje mnoho minerálů jako je vápník nebo mangan, a tyto minerály přispívají silnějším kostem. Popravdě řečeno, jedním z nejznámějších benefitů všech druhů čaje, je právě posílení kostí, protože výzkumy ukázaly, že čaj zvyšuje osteoblastovou aktivitu.

Osteoblasty jsou buňky, které tvoří kostní hmotu, což znamená, že zvýšená aktivita těchto buněk má za výsledek silnější, hutnější a zdravější kosti.

Kromě obecného přínosů všech druhů čajů, rooibos se vyzdvihuje co se týče kostního zdraví díky svým dvěma specifickým flavonoidům – orientinu a luteolinu. Experti tvrdí, že důležitost tohoto čaje spočívá v tom, že neobsahuje kofein, a může být tedy podáván i pacientům, kteří jinak normálně nemohou pít tradiční čaj s obsahem kofeinu.

Absorpce železa

Na rozdíl od valné většiny černých čajů, rooibos doopravdy pomáhá s absorpcí železa. Mnoho černých čajů dokonce zabraňuje tělu v efektivní absorpci železa, kvůli svému obsahu složky jménem tanin. Rooibos obsahuje méně jak polovinu taninu jak černé čaje.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button