Prevence

6 zdravotních výhod, které vám přináší konzumace ostružin

Úžasné je, pokud potravina, jejíž konzumaci milujete, je také přínosná vašemu zdraví. Pokud jste příznivci zdravého stravování, může se vám to stávat poměrně často. Pro milovníky ostružin máme dobrou zprávu, ostružiny jsou pro organismus velmi zdravé, jelikož obsahují hojně zastoupené množství antioxidantů a důležitých živin. Ostružiny jsou přínosné, ať už je konzumujete jen tak samotné nebo je přidáte do jiných pokrmů.

 

Prevence rakoviny

Pravidelná konzumace ostružin je pro vaše tělo velmi výhodná. Stává se totiž bojovníkem proti rakovině, především díky svému obsahu antioxidantů. Ostružiny obsahují řadu antioxidantů, které bojují proti rakovině. Konkrétně jsou to anthokyany, které jsou podobně obsaženy také v brusinkách, švestkách či malinách. Nachází se většinou v ovoci a zelenině, která má fialovou, modrou či červenou barvu. I kdy název anthokyan zní spíše jako nebezpečná látka, opak je pravdou. Anthokyany totiž zabraňují růstu nádorových buněk a buněčné mutace.

Zlepšení mozkových funkcí

Svým obsahem živin se ostružiny stávají skvělým pečovatelem o zdraví vašeho mozku a udržení či dokonce zlepšení jeho funkcí. Studie zaměřující se na motoriku a krátkodobou paměť zjistily, že ostružiny mají velký potenciál při zvyšován výkonnosti mozkových funkcí. Podobně jsou na tom i ostatní lesní plody s vysokým obsahem antioxidantů. Ostružiny hojně obsahují také mangan, který je pro správné fungování mozku velmi důležitý. Významné procento manganu v těle se totiž nachází v synapsích mozku. Ostružiny chrání mozkové buňky před degenerací.

Posílení imunity, snižuje riziko vzniku zánětu

Vzhledem k obsahu antioxidantů v ostružinách můžeme tyto fialové plody prohlásit za posilovatele vaší imunity. Mají též protizánětlivé vlastnosti. Snižují riziko vzniku zánětů. Přirozeně  léčí již vzniklé záněty a preventivně před nimi chrání. Účinně bojují například proti žaludečním vředům, snižují riziko vzniku zánětu sliznice žaludku.

Regulují bolesti při menstruaci

Trápí vás bolestivé příznaky PMS? Jedním z řešení je do svého jídelníčku přidat ostružiny. Přítomnost vitamínu K v ostružinách pomáhá regulovat funkci hormonů a tím omezují také křeče, které často doprovázejí PMS i samotnou menstruaci. Ostružiny chrání před nadměrným krvácením a ulevují od bolestí. Dalším způsobem, jak zmírnit psychické a fyzické příznaky PMS je konzumace potravin s vysokým obsahem manganu a vápníku, ty jsou v ostružinách také obsaženy.

Zdraví kardiovaskulárního systému

Vitamín K je důležitý pro celkové zdraví vašeho kardiovaskulárního systému. Preventivně chrání před kornatění tepen a dokonce tento proces zastavuje. Vitamín K působí pozitivně na krevní tlak, snižuje riziko vzniku zánětu cév a vzniku srdečního infarktu. Jeden speciální anthykynový cyanidin-3-O- glukosid nalezený v ostružinách významně chrání vaše srdce a pomáhá v zastavení nástupu kardiovaskulárních onemocnění.

Podpora zdraví kůže

Ostružiny nepomáhají vašemu organismu pouze k vnitřnímu zdraví, ale podporují i vnější zdraví. Živiny z ostružin chrání pokožku před poškozením UVB zářením, chrání kůži a zabraňují vzniku různých kožních onemocněních, viz rakovina. I vitamín C obsažený v ostružinách pečuje o pokožku a podporuje produkci kolagenu, snižuje výskyt suché pokožky a chrání pleť před stárnutím a tedy tvorbou vrásek. Ostružiny mají i protivirové účinky a chrání vás před vznikem oparů.

Nutriční obsah

Ostružiny můžeme zařadit mezi 10 potravin, které obsahují nejvyšší počet antioxidantů. Jeden šálek těchto chutných plodů (15-16 ostružin) obsahuje:

  • 62 kalorií
  • 14,7 g sacharidů
  • 2 g bílkovin
  • 0,7 g tuku
  • 7,6 g vlákniny
  • 30.2 mg vitamínu C (50% denní dávky)
  • 0,9 mg manganu (47% denní dávky)
  • 28,5 mcg vitamínu K (36% denní dávky)
  • 0,2 mg mědi (12% denní dávky)
  • 36 mcg kyseliny listové (9% denní dávky)
  • 1,7 mg vitamínu E (8% denní dávky)

Snad vám tento článek alespoň trochu ukázal, jak moc jsou pro váš organismus ostružiny přínosné.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button