JídloPrevence

Jaké zdravotní problémy přináší břišní tuk?

Břišní tuk může způsobit řadu chronických problémů. Mezi nejhorší jídla řadíme ta, která mají vysoký podíl cukrů a tuků. Přispívá k tomu také nedostatek pohybu, stres a málo spánku.

Zde je seznam potravin, které vám pomohou ztratit břišní tuk. Hlavní úlohu hraje snížení obsahu kalorií a naopak vysoký přísun vlákniny.

Co je břišní tuk?

Břišní obezita neboli břišní tuk je nahromadění tuku kolem žaludku, což má za následek větší obvod pasu. Existují dva druhy tuků, které se dávají do souvislosti s břišním tukem – je to podkožní a viscerální tuk.

Podkožní tuk se nachází v nejhlubší vrstvě pokožky a je nezbytný pro energii, izolaci a ochranu svalů. Tento typ tuku není tak nebezpečný jako viscerální tuková tkáň. Ta se hromadí kolem orgánů a zvyšuje riziko různých chronických onemocněních.

Přírůstek hmotnosti kolem pasu je spojován s častějším vznikem srdečních onemocněních, hypertenze, cukrovky a rakoviny. Běžně se tuk kolem pasu zmnožuje u žen po menopauze kvůli poklesu estrogenu. Dobrou zprávou je, že hubnutí snižuje výčet nemocí uvedených výše.

Největší zabiják je sladká limonáda

Lidé, kteří konzumují sladké nápoje každý den, mají v průměru o 10% více břišního tuku, než ti, kteří se vyhýbají sodovkám s obsahem cukru. Výzkum potvrzuje, že nejhorším druhem cukru je fruktóza.

Potraviny slazené fruktózou mají tendenci způsobovat nárůst břišního tuku. Glukóza je na tom líp. Podobně je na tom i ovocný džus, který se může tvářit zdravě, ale nemusí to být úplně pravda. Studie uvádí, že 100 ml pomerančového džusu ukrývá až 8,4 gramů cukru. Stejné množství Coca – coly však obsahuje až 10,8 gramů cukru.

Trans-tuky jsou škodlivé

Trans-tuky ve smažených jídlech, margarínech, pečivu, mražených výrobcích jsou jedny z nejhorších tuků vůbec. Nicméně tuky nemůžeme ze stravy úplně vyřadit. Rozhodně se nebojte používat olivový olej s nenasycenými mastnými kyselinami, které prospívají vašemu srdci.

Rovněž užívání alkoholu zvyšuje nárůst tukové hmoty kolem břicha. Když už máte chuť na alkohol, dejte si skleničku červeného vína, je dobrá na srdce.

Dost často se alkohol podepisuje na břichu u muže. Ne nadarmo se říká pivní „pupek“. Hodně alkoholu navíc škodí játrům. Jestliže chcete mít normální obvod pasu zařaďte do stravy dostatek bílkovin a vlákniny. Přikloňte se k variantě nízkosacharidové stravy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button