JídloOstatníZdraví

Kardamom není jen koření, ale i účinný lék

Ve skutečnosti se jedná o sušené a rozemleté nezralé plody rostliny z čeledi zázvorovitých, jejíž lusky obsahují velice aromatická semínka. Kardamom se používá jako koření celý i mletý a je to jedno z nejstarších a dnes také jedno z nejdražších koření. Užívá se i jako lék nebo jako aromatická složka při výrobě parfémů.

Čím je prospěšný

elettaria_cardamomum2V indických restauracích bývá miska s kardamovými semínky u vchodu nebo u pokladny, podobně jako my máme mentolky. Po rozžvýkání semínek se totiž krásně osvěží dech a po jídle navozuje příjemnou chuť v ústech. Kromě toho stimuluje proudění žluči a prospívá zdraví jater a metabolismu tuků. Má i spoustu dalších zdravotních přínosů, neboť semínka obsahují bílkoviny, tuky, škroby, terpeny, karboxylové kyseliny, thiamin, riboflavin a niacin. Tyto látky mají široké spektrum léčivých účinků:

  • pomáhají ke správnému trávení a působí preventivně proti různým virům
  • posilují imunitu a pomáhají zklidnit bolesti revmatického původu
  • pomáhají proti plynatosti, srdeční slabosti a při léčbě zánětů zubů a dásní
  • působí na rychlejší léčbu kůže a jako prevence při onemocnění dýchacích cest
  • uleví při bolestech v krku, ledvinových a žlučníkových kamenech
  • zklidňuje žaludek a celé trávicí ústrojí, ale také je afrodiziakem a povzbuzuje potenci mužů
  • čaj s kardamomem pomáhá při stresu, únavě, přepracování nebo depresi
  • semena kardamomu s medem zlepšují kvalitu zraku
  • žvýkání pár zrnek pomáhá zklidnit nervy a osvěžit dech

Jak využít kardamom v kuchyni?

Je k sehnání v marketech a obchodech se zdravou výživou, ale je poměrně drahý. Ovšem i velice střídmé užívání přináší své klady. Užívá se především ve východní kuchyni, kde je součástí kari koření, používá se do nápojů, zeleninových i sladkých pokrmů a také do cukroví. Výborný je také jako přísada do omáček a salátů, uzenin a masa přírodního i mletého. I malinká špetka kardamomu dodá jídlu na chuti. Při pečení se hodí do perníků, marcipánových moučníků, do džemů i kompotů. Skvělé vychutnání kávy nebo čaje umocníte přidáním malé špetky kardamomu, jak je to zvykem v Egyptě a arabském světě.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button