Babské radyOstatníRady a tipy

Ocet: univerzální pomocník nejen do kuchyně

Je až k nevíře, co všechno se dá v domácnosti vyčistit octem. Někoho možná napadne dřez a další nerezové plochy, ale můžete jím čistit klidně i varné desky a sprchové kouty.

Nemusíte se kvůli tomu ani namáhat koupi jiného octa, než toho klasického bílého. Jablečný ocet je sice fajn, ale ten si protentokrát schovejte spíše na kosmetické účely. Bílý ocet je zabiják patogenů a současně pomáhá udržovat všechny plochy hygienicky čisté.

Klíčové je, umět ho dobře rozředit. Komu vadí zápach, může přidat pár kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Ten dodá octu vůni a sebere mu jeho specifický zápach.

Výroba octa

Ocet se vyprodukuje z kyseliny octové, a to z něj činí dezinfekční prostředek přírodního charakteru. Útočí i proti tolik známým bakteriím včetně salmonely a E. coli.

Mimo kuchyňských povrchů se uplatní také v koupelně. Jedná se o skvělý přípravek, ale musí být před aplikací naředěn. V opačném případě, tedy koncentrovaný, by mohl uškodit povrchů jako je dřevo a kámen.

Čistič oken

Ocet si poradí i se špinavými okny. Vše, co k tomu potřebujete, je domácí roztok octu a vody. Díky této kombinace budou vaše okna, nejen čistá, ale také krásně lesklá a zářivá.

Smíchejte stejné díly bílého octa a horké vody. Potřebujete-li odstranit i šmouhy, není nic jednoduššího, než do připravené směsi nakapat i pár kapek tekutého mýdla. A pozor na to, abyste nic nepřehlédli, co se týče nečistot – nemyjte okna, když na ně svítí slunce.

Poradí si také s mikrovlnkou

Plno lidí zapomíná na čištění mikrovlnné trouby. Tu a tam je potřeba z trouby sejmout mastnotu a případné stopy od jídla. Když tak neuděláme, mikrovlnka začne zapáchat.

Opět smíchejte stejné díly vody a octa– tentokrát ve velké misce vhodné do mikrovlnné trouby. Vložte misku do mikrovlnné trouby a nastavte ohřev asi na pět minut. Vytvořená pára uvolní veškeré zbytky jídla, které pak snadno setřete.

Podlahy

Přípravky na čištění podlah jsou celkem drahé. Místo toho smíchejte ocet a vodu ve stejném poměru a vytřete.

Rozprašovač

Tajemství čistoty tkví v přírodě. Nemusíte nutně umývat vše chemickými prostředky. Na mastnotu a nečistoty si poradí cca 50 % octa, 30 % vody a 20 % citronové šťávy. Pár kapek eukalyptového oleje pro vůni neuškodí a to samé tea tree olej – je antibakteriální.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button