JídloPřírodní léčbaRady a tipyZdraví

Zácpou trpí až třetina Čechů. Jak proti ní účinně bojovat?

Až třetina Čechů trpí nepravidelným vyprazdňováním a většinu z nich tvoří ženy. Ženy mají zácpu častěji než muži. To může souviset s pomalejším pohybem potravy ženskými střevy a také s účinky ženských hormonů na trávicí trakt. Jak se zácpou bojovat?

Jezte více vlákniny

Vláknina činí stolici objemnější a měkčí, takže jde snadněji ven. Postupně zvyšujte množství vlákniny ve vaší stravě, dokud nezískáte alespoň 20 až 35 gramů vlákniny denně. Mezi dobré zdroje patří celozrnné pečivo, ovesné vločky, hnědá rýže, fazole, zelenina a čerstvé nebo sušené ovoce. Sušené švestky a otruby jsou osvědčenými a skutečnými léky na zácpu.

Dodávejte tělu dostatek tekutin

Voda je také důležitá pro prevenci zácpy. Snažte se vypít alespoň 8 sklenic vody denně.

Zkuste kávu

Zatímco nápoje s kofeinem a alkohol vás mohou dehydratovat, ranní šálek kávy nebo čaje vám může pomoci vyprázdnit se.

Omezte potraviny s vysokým obsahem tuku

Sýr a další mléčné výrobky, zpracované potraviny a maso mohou zácpu zhoršit.

Sledujte FODMAP

Některé sacharidy způsobují u některých lidí zažívací potíže, včetně zácpy. Názvy těchto sacharidů jsou zkráceně „FODMAP“. Mezi potraviny, které je obsahují, patří mléčné výrobky, jablka, brokolice, pšenice a čočka. Můžete zkusit vyškrtnout jednotlivé potraviny ze svého jídelníčku, ale udělejte to opatrně. Mnoho z nich je dobrým zdrojem vlákniny a dalších živin, které potřebujete.

Další možnosti, jak bojovat se zácpou

Mezi další věci, které můžete udělat pro zmírnění zácpy, patří:

  • Pravidelně cvičte. Pohybem těla se udrží v pohybu i vaše střeva.
  • Upravte polohu na toaletě. Může být jednodušší vyprázdnit se, když si dřepnete, zvednete nohy nebo se opřete.
  • Zkontrolujte své léky. Mnoho léků na předpis může způsobit zácpu. Zeptejte se svého lékaře, zda by to mohl být problém a zda existuje alternativa.
  • Biofeedback. Někteří lidé mají zácpu, protože nevědomě zatnou svaly, když se pokoušejí vyprázdnit se. Terapeut vám může pomoci trénovat svaly pánevního dna, aby se uvolnily.
  • Masáž. Masáž vlastního břicha v určitém vzoru může pomoci podpořit pohyby střev.
  • Klystýr. Pro změkčení a vyplavení obsahu můžete tlusté střevo vypláchnout vodou z kohoutku nebo volně prodejným přípravkem.
  • Čípky. Některé volně prodejné léky na zácpu jsou určeny k zavedení přímo do konečníku. Obvykle působí rychleji než laxativa, která užíváte ústy.
  • Prebiotika a probiotika. Můžete mít zažívací problémy, včetně zácpy, kvůli nerovnováze bakterií, které přirozeně žijí ve vašich střevech. Pomoci mohou doplňky nebo potraviny obsahující prebiotika, jako jsou banány a ovesné vločky, a probiotika, jako jsou jogurty a fermentované potraviny.
  • Zdroj obrázku: pixababy.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button