10 přírodních pomocníků a tipů, jak si poradit s bolestí v krku
S nepříjemným kašlem se často potýkáme nejen během zimních měsíců, ale také během podzimu. Stačí drobné ofouknutí či odhalený krk a bolest je na světě. Bolest v krku je zpravidla bolestivým onemocněním cest dýchacích, které je doprovázeno obtížným polykáním. Jak můžete s bolestí v krku zatočit s pomocí přírodních pomocníků?
Bolest v krku
Za bolestí v krku může stát řada příčin, ale obvykle je způsobena viry, bakteriemi, alergiemi či suchostí v krku. Nejčastěji se však jedná o bakteriální infekce, které lze léčit s pomocí přírodní léčby prostředky, které mají antibakteriální účinky.
Přírodní pomoc
Bezinky
Bezinky mají antibakteriální a antivirové účinky. Chrání před respiračními příznaky různých onemocnění již dlouhou řadu let. Bezinky jsou přitom v našich končinách běžně dostupné. Používat je můžete ve formě bezinkového sirupu ale také ve formě kapslí.
Echinacea
Echinacea, či třapatka, pochází sice z rodu ozdobných květin, ale má nesmírné přínosy pro lidské zdraví. Dokáže být účinnou prevencí nachlazení, jelikož posiluje imunitní systém a dokáže pomoci i při bolestech v krku. Echinacea totiž obsahuje fytochemikálie, tzv. echinacein, který chrání organismus před vlivem bakterií a virů. Echinaceu můžete užívat ve formě tobolek, sirupu či čaje a pomůže při bolestech krku, nachlazení i při bolesti hlavy. Má protizánětlivé účinky a snižuje i otok v oblasti krku a mandlí.
Vitamín C
Zvýšené dávky vitamínu C během podzimního a zimního období bychom neměli podceňovat. Snižuje totiž riziko vzniku řady nemocí. Vhodné je užívat 1000 miligramů vitamínu C k potlačení začínající onemocnění a 4000 miligramů v případě, že u vás již nemoc probíhá. Vitamín C totiž pomůže i v případě bolesti v krku. Dopřejte si proto ve stravě více potravin bohatých na vitamín c, viz pomeranče, grapefruity, kiwi, kapustu atd.
Vitamín D
Souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a respiračními infekcemi je zkoumána již řadu let. Vitamín D totiž hraje důležitou roli v imunitním systému a jeho antimikrobiální aktivitě. Dopřávejte si proto na podzim co nejvíce procházet během posledních slunečných dnů či zařaďte potraviny, které vitamín D obsahují mořské ryby, mléčné výrobky, vejce atd.
Med
Při bolestech v krku nezapomínejte na osvědčeného pomocníka, a to med, který zvyšuje hladinu antioxidantů v těle, posiluje imunitní systém a uklidňuje bolestivý krk. Med se může pyšnit antibakteriální aktivitou.
Vývar z kostí
Při bolestech v krku pomůže i vývar z kostí. Ten udržuje váš organismus dostatečně hydratovaný a plný minerálních látek, které jsou klíčové pro imunitní systém. Navíc váš organismus skvěle zahřeje a lépe se konzumuje než cokoliv jiného ve chvíli, kdy vás krk opravdu bolí. Uvařte si proto silný kostní vývar a dopřávejte si jej pravidelně.
Bylinné čaje
Při bolestech v krku byste neměli zapomínat ani na bylinné čaje, které snižují bolestivost, uklidňují krk a léčí zánět sliznic. Ideální volbou je heřmánkový čaj, který obsahuje antioxidanty a snižuje bolestivost. Vhodným je i čaj z pampelišky, který posiluje imunitní systém či bezových květů.
Jablečný ocet
Rozředěný jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která ničí nebezpečné bakterie a podporuje růst bakterií zdravých. Působit tedy může jako přírodní antibiotikum.
Himalájská sůl
Dobrou pomocí může být také kloktání himalájské soli rozředěné s vodou. Pomáhá totiž snižovat otoky, zklidňuje bolest v krku a vytváří nepříjemné prostředí pro bakterie v ústech. Sůl dočasně navyšuje pH v ústech a vytváří alkalické prostředí, tedy ztěžuje bakteriím přežití. Působí antibakteriálně, protizánětlivě a odstraňuje patogeny z úst.
Esenciální oleje
Zapomínat byste neměli ani na esenciální oleje, které mají antibakteriální vlastnosti. Vhodný je například mátový olej, který snižuje otoky v krku a používá se k léčbě respiračních infekcí. Máta peprná totiž obsahuje mentol, který má chladivé účinky. Vhodný je i citronový olej s antibakteriálními vlastnostmi, který omezuje růst bakterií. Třetím vhodným olejem je tymiánový olej, který je ideálním při jakýchkoliv respiračním obtížích. Esenciální oleje zřeďte s vlažnou vodou a pravidelně kloktejte.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos