Babské radyOstatníZdraví

10 tipů, jak se zbavit prachu v domácnosti

Prach v domácnosti je nejen estetickým, ale i zdravotním problémem, jelikož zhoršuje kvalitu vzduchu a problémy působí zejména těm, kteří jsou na prach alergičtí. Taky se děsíte toho, že vám skrz okno do domácnosti zasvítí sluníčko a vy si všimnete všude poletujícího prachu? Ještě aby to tak viděla nějaká návštěva! – říkáte si… Špatnou zprávou je, že prachu se prostě nikdy nadobro nezbavíte, ale můžete jeho výskyt výrazně omezit. A my pro vás máme pár užitečných tipů. Jak na to:

  1. Vysávejte

Největší chybu všech hospodyněk bývá, že při úklidu nejprve utřeme prach a až potom vysajeme. Je to sice logické – ale chyba lávky! Když totiž začneme vysávat, rozvíříme a zvedneme prach úplně odevšad a vy následně můžete utírat prach znovu. Takže úklid začněte vždy vysáváním.

  1. Omezte koberce

Koberce jsou známy tím, že se do nich prach nejenom usazuje, ale že se do něj hlavně zašlapuje. Nemusíte se koberců zbavovat natrvalo, ale spíše často vysávat, aby se prach nedokázal pořádně zašlapat. Nejlépe je pořídit si pouze kusové koberce, které dokážeme také vytřepat, a jsou o mnoho lehčí na údržbu.

  1. Čistička vzduchu

Čistička je takovým nepsaným zázrakem na poli zbavování se vzdušného prachu. Jestli se tedy rozhodnete pro její koupi, je třeba vybrat vhodnou a ne zrovna tu nejlevnější, která bude na úkor kvality. S čističkou se rozhodně přiblížíte svému snu o domácnosti s minimem množství prachu.

  1. Nic uvnitř netřepejte

Již název mluví za vše. Prostě s ničím se nesmí v interiéru třepat – a to se týká také peřin. Využijte třeba okno nebo prostě vytřepte peřinu ze dveří, ale pokud budete třepat uvnitř, prach v nich uložený se vám rozprostře po celém bytě – a to opravdu nechcete.

  1. Žádné otevřené prostory

Pokud máte rádi vitrínky s dekoracemi, je vhodné volit ty uzavíratelné. Jelikož do otevřených prostor se prach samozřejmě ukládá, poté stačí menší průvan a prach je zase všude v prostoru. Proto omezte otevřené knihovničky či regály na minimum, tím omezíte i příval prachu.

  1. Nejdůležitější jsou okna

Jak je známo, nejvíce prachu letí z venku.  A my přece tak strašně rády větráme, když je venku krásné počasí. Jenže přilétavý prach se samozřejmě usazuje v záclonách či závěsech a z těch se nám opět uvolňuje do vzduchu v domácnosti. Proto jsou spíše doporučovány žaluzie, z nichž prach jednoduše otřete vlhkým hadříkem.

  1. Vsaďte na kůži

Takové kožené posezení má mnoho výhod. Nejenže vypadá pěkně, je příjemné a ideální pro odpočinek, ale hlavně – prach z kůže jednoduše setřete a můžete fungovat dál. Prach se totiž v tomto případě nemá kam usazovat a vy si můžete být jistí, že alespoň trochu jste dokázali výskyt prachu v domácnosti eliminovat.

  1. Omezte dekorace

Dekorace jsou všeobecně známy jako „lapače prachu“ – i když je to krásné, myslete na své zdraví a nepřehánějte to s nimi. Uvidíte, že když jich uberete, výrazně se změní i klima ve vaší domácnosti.

  1. Denně vytírejte

Pokud budete namokro vytírat, zbavíte se mnohem více prachu, než když budete zametat či vysávat a stejně tak zamezíte jeho polétávání ve vzduchu. Tak se překonejte a udělejte to pro své zdraví. Vždyť vytírání podlahy není zas taková námaha.

  1. Robotický vysavač

Tenhle praktický pomocník je jistě skvělou věcí na dnešním trhu. Pokud se bojíte investice, věřte, že se vám vrátí v podobě snížení prachu a hlavně značné úspory času při vysávání. Vždyť nemusíte být ani doma a vysavač udělá práci za vás – no, nezní to úžasně?

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button