Dům a zahradaRady a tipyZdraví

3 tipy na výrobu domácích čističů aneb čistá domácnost bez chemie

Rádi byste svou domácnost čistili bez použití chemických přípravků? I když je dnešní nabídka čistících přípravků nesmírně rozmanitá, tyto čističe nejen obsahují mnoho chemikálií, které se vypařují během čištění, ale i sama jejich výroba je pro životní prostředí nesmírně zatěžující. Vsaďte proto na přírodní čističe, které domácnost efektivně vyčistí a méně zatěžují naši planetu.

Ekologické čistící prostředky

Setkat se dnes můžete s nabídkou ekologických čistících prostředků, prášků na praní, dezinfekčních prostředků apod. Ekologické čistící prostředky však zpravidla stojí o dost více než prostředky klasické. Ideální variantou je pro vás domácí příprava čistících prostředků. Nejenže přesně víte, co prostředek obsahuje, ale vynaložíte na jeho přípravu méně financí, navíc omezujete zatížení životního prostředí tím, že nekupujete výrobek z průmyslové výroby. Vyrobíte si totiž přípravek na čistění doma a do vlastní nádoby, kterou můžete opakovaně používat.

Typické ingredience

Na přípravu domácích prostředků budete nejčastěji potřebovat jedlou sodu, ocet, vodu, esenciální oleje, popřípadě citron. Jedlá soda totiž účinně čistí a bělí, ocet odstraňuje vodní kámen a mastnotu a esenciální oleje účinně dezinfikují, navíc vaši domácnosti příjemně provoní. Vhodné je použití esenciálního oleje z tea tree, citronového či rozmarýnového.

Dezinfekční prostředek

Připravit si například můžete domácí dezinfekční prostředek, který lze použít na čištění různých ploch, a to v kuchyni, koupelně i obývacím pokoji. Potřebovat budete:

 • 2/3 šálku čisté vodky
 • 1/2 šálku bílého destilovaného octa
 • 3/4 šálku destilované vody
 • 30–40 kapek esenciálního oleje tea tree
 • 30–40 kapek esenciálního oleje z citronové trávy
 • láhev s rozprašovačem

Ujistěte se, že láhev, kterou budete používat je naprosto čistá. Do nádoby postupně nalijte všechny ingredience, poté lehce promíchejte a dezinfekční čistič je na světě. Tato směs bude účinně dezinfikovat, čistit a lehce bělit. Esenciální oleje mají antibakteriální účinky, navíc domácnost příjemně provoní.

Domácí prášek na praní

Ekologický pohled na čištění se týká také praní. Vyzkoušet můžete i výrobu domácí směsi na praní, která se vám bude hodit i na chalupách, když potřebujete prádlo rychle přemáchnout. Nijak však nepoškodíte přírodu zbytečnými chemikáliemi. Potřebovat budete:

 • 1 nastrouhané kastilské mýdlo
 • 2 šálky sody na praní
 • 1 šálek jedlé sody
 • 15 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 15 kapek esenciálního oleje z máty

Smíchejte opatrně všechny ingredience a uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě. Na praní budete potřebovat cca 1/4 šálku na jednu várku.

Mytí podlahy

Kromě utírání prachu a dezinfekce povrchů patří mezi nejčastější úkony v domácnosti mytí podlahy. Na mytí podlahy, ale také k čištění skel a zrcadel, je ideální borovicový olej. Aby byla vaše podlaha čistá a bez zápachů, smíchejte 1/2 šálku bílého octa a 10 kapek borovicového oleje, nalijte do kbelíku s vodou a pusťte se do vytírání. Díky tomu bude podlaha čistá a bez bakterií. Podobně lze použít borovicový olej na čištění skel a zrcadel. Stačí smíchat trochu borovicového oleje s vodou a octem a pustit se do čištění. Přírodní čističe dezinfikují domácnost, ale nezatěžují životní prostředí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button