PrevenceRady a tipyZdraví

Intimní péče – jsou parní lázně efektivní a bezpečné?

V poslední době se značně rozšířila parní lázeň, která má za úkol provést intimní péči u žen. Možná se vám bude zdát tento způsob léčby neuvěřitelný, ale plno lidí vaginální lázně doporučují. Co to parní lázeň je a je opravdu tak účinná?

Vaginální parní lázeň

Pokud vás trápí silné menstruační křeče, chronické kvasinkové onemocnění, vředy a infekce pochvy, doporučuje se vaginální parní lázeň pro potlačení těchto problémů a důkladnému očištění. V tradičním způsobu se tato lázeň provádí následovně. Žena je posazena na stoličku, ve které je otevřený otvor. Pod tímto průchodem se nachází větší nádoba naplněná horkou vodou. Některé parní lázně přidávají do vody i byliny například rozmarýn, pelyněk, nebo bazalku. Doba vyhřívání trvá zhruba 45 minut. Kromě odstranění výše uvedených problémů, může podle některých odborníků docházet také ke zklidnění nervového systému, či zlepšení funkce zažívacího traktu.

Použité byliny mají antimykotické, antibakteriální a antivirové vlastnosti, tudíž si poradí s jakoukoliv nechtěnou bakterií. Tato léčba je velmi šetrná, proto se nemusíte bát nežádoucích účinků.

Rizika intimní páry

Pokud se snažíte očistit tuto oblast a udržovat ji bez bakterií, existuje řada lepší způsobů. Odborníci varují, že pokud chcete toto napařování používat pro očištění, nepřehánějte to. Bude-li klasická hygiena spočívat v umytí vaginální oblasti vodou a speciálním mýdlem a následně napařována, můžete ve výsledku dojít k podrážděné a až bolestivé suché pokožce. Tento fakt může vést k dalším problémům, včetně bakteriálních problémů.

Druhým problémem vaginálních par je ta, že nejen že zabijí bakterie, které jsou nechtěné, odstraní však i bakterie, které jsou žádané. Pochva by měla být udržována v optimálním pH, ovšem toto čištění může vést ke snížení přirozené rovnováhy a podpořit vznik nových problémů.

Dalším problémem je ten, že pokud trpíte pohlavně přenosnou chorobou, může dojít ke zhoršení stavu. Vhodná není ani pro lidi, které trpí alergií na některé bylinky. Závažná alergická reakce může nastat během několika minut.

Posledním problém může být spálení pochvy a okolní tkáně, včetně močového měchýře a konečníku. Bude-li pára moc horká, nebo bude-li blízko pochvy, může této jemné oblasti ublížit.

Ano, či ne?

Na tuto otázku nelze najít jasnou odpověď. Jsou lidé, kteří na vaginální parní lázeň nedají dopustit. Tvrdí, že se zlepšilo jejich děložní zdraví spolu se sexuálním životem. Ovšem část lékařů a odborníků považují toto metodu za zpátečnickou a odkazují na staré kultury, které tímto způsobem čistili intimní oblast po menstruaci, či po porodu.

Rozhodnete-li se pro tuto parní lázeň, uvidíte, že se jedná o velmi příjemnou relaxaci. Pára podpoří prokrvení pánevního dna a zlepší celkový zdravotní stav vagíny. Nezapomeňte, že riskujete popálení a alergickou reakci. Vyzkoušejte proto byliny na jiném místě na těle a až poté nasypte do horké vody.

O tomto druhu čištění bylo zatím napsáno málo. Jedná se o starý kulturní zvyk několik národů, který se dnes dostává opět na svět. Zatím nebyly provedeny výzkumy, aby se jasně dalo říct, zda je pobyt v páře prospěšný, či nikoliv. Proto je nejlepší vyzkoušet tuto metodu sami.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button