Prevence

Pláč – je opravdu ukazatelem slabosti?

Víte, proč nás některé situace nutí k pláči, nebo co se děje v našem těle, když roní slzy? Každý z nás si jistě myslí, že když někdo na veřejnosti projevu své emoce, je buď labilní, nebo psychicky nestabilní. Je ale pláč tím špatným projevem?

Několik vědců začalo studovat proces pláče. Cílem výzkumu měl být soupis toho, jak jsou slzy vnímány ze sociálního, psychologického a neuro-vědeckého hlediska. Studie však zjistila, že pláč je naprosto zdravým způsobem vyjádření emocí a je dokonce nezbytný pro duševní zdraví a stabilitu.

S pláčem přichází silné psychické zdraví

Pláč je součástí emocí každého člověka. Většinou ho vyvolávají znepokojivé myšlenky a události, které ruší naši vnitřní psychickou pohodu. Pokud se však budete snažit pláč dlouhodobě potlačit, můžete docílit až psychické újmy. Proč byste tedy měli plakat?

Ke zmírnění stresu

Slzy jsou skvělým terapeutickým způsobem, jak ze svého těla odstranit stres. Jakmile totiž začneme ronit slzy, v našem těle nastávají důležité psychologické i fyziologické změny.

Experimentální psycholog Alex Goetz tvrdí, že jsou slzy důležitým bodem ke zbavení negativního pocitu, či stresového hormonu. Jakmile začnete plakat, vaše tělo dosáhlo maximálního do bodu stresu, který může být pro náš organismus škodlivý. A slzy jsou způsobem, jak se s takovou změnou vypořádat.

Emocionální pláč spouští svalové křeče a změny v dýchání. V jeho průběhu se tělo napíná a povoluje. Následně přichází pocit uvolnění.

Pláč pomáhá zvládnout těžké situace

Profesor Roger Baker tvrdí, že pláč je přeměněná úzkost, který zkracuje proces vyrovnávání se s traumatickým zážitkem. Jakmile začnete plakat, negativní emoce vás začnou pomalu opouštět. Slzy ztvární vaši psychickou bolest ve fyzické podobě a nastartují proces zotavování.

Pláč řeší dlouhodobé duševní problémy

V bodě, kdy začnete plakat, si uvědomujete, že vaše tělo zaplavili negativní emoce a vy se jim musíte postavit čelem. Vyhýbání se a ignorování těchto pocitů může být z dlouhodobého hlediska velice škodlivé pro psychický stav, který bude v tomto důsledku trpět úzkostí a depresivním stavem. Místo pláče může tělo postihnout špatná koncentrace, malá pracovní produktivita, či pomalé obranné mechanismy.

Pokud dovolíte průchod svým pocitům a emocím, mnohem lépe se s nepříjemným skutečnosti vyrovnáte. V opačném případě však docílíte akorát prohloubení problémů, menší odvaze a větší duševní nepohodě.

Pláč podporuje vztahy

Slzy reprezentují to, kým jsme. Náš pláč demonstruje hluboké emocionální spojení nás a okolního světa, o který jevíme zájem. Pláčem ukazujeme svou zranitelnost a umožňujeme lidem, aby nás viděli i v jiném světle. Slzy ve zvláště těžkých situacích potlačují emocionální zdi a poskytují sebevyjádření i pro druhé.

Pláč je tu proto, abychom se cítili lépe. Je zcela přirozené, že váš život protkají nepříjemné situace. Nebojte se ale stres, negativní pocity a bolest přijmout, nechat se jí naplnit a plakat. Jedině tak se můžete vyrovnat i s těmi nejtěžšími životními událostmi.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button