Zdraví

Nepravidelná menstruace

Nepravidelnosti v menstruačním cyklu většinou nepatří mezi nijak závažné problémy. Velmi běžné jsou obzvláště v období proměnlivé hormonální rovnováhy v těle ženy, tedy v období dospívání než dojde k ustálení cyklu a v období menopauzy dokud se menzes zcela nezastaví.

Nejběžnější poruchy cyklu

  • příliš častá menstruace, kdy se menstruační cyklus opakuje po méně jak 23 dnech
  • zpožděná menstruace (viz Opožděná menstruace)
  • nezvykle dlouhá menstruace, kdy krvácení a špinění trvá déle jak jeden týden

V takových případech bývá po vyšetření aplikována injekce na zastavení krvácení, aby nedocházelo k nadměrné ztrátě krve, což by mohlo vést ke vzniku chudokrevnosti!

Velmi důležité je konzultovat velké či déle trvající nepravidelnosti s gynekologem, který určí jejich příčinu. Důvodů nepravidelného nebo nezvyklého cyklu je totiž nepřeberné množství od hormonálních poruch, přes záněty, polypy, nadmíru stresu až po nádory a jiné abnormality. Některé odezní samy po úpravě životosprávy, jiné vyžadují lékařskou pomoc a konkrétně nádorová onemocnění mohou ohrozit ženu na životě, proto není radno vyšetření odkládat.

Krvácení mimo menstruaci

Na rozdíl od nepravidelné menstruace, která se alespoň jednou za život objeví u každé ženy, představuje krvácení mimo řádné období měsíčků problém, jelikož se může jednat o příznak závažného onemocnění – rakoviny děložního hrdla. Je proto vždy nutné zjistit, z jakého důvodu žena krvácí mimo cyklus.

V některých případech může takové krvácení způsobit nadměrný stres, nepřiměřená fyzická zátěž či hladovění, kdy si žena rozhodí hormonální rovnováhu v těle.

Krvácet ovšem může žena také z důvodu poranění při pohlavním styku, při střevních potížích (nejčastěji v polovině cyklu), užívá-li antikoncepci, nebo z důvodu ne zcela ukončené menstruace na začátku menopauzy. Krvácení mimo cyklus je však vždy varovným příznakem a není radno jej podceňovat!

Hnědý výtok mimo menstruaci

Takzvaný hnědý výtok bývá také řazen do kategorie krvácení mimo menstruaci, jelikož jeho barva bývá způsobena příměsí krve nebo zánětem, a jedná se proto o stav, který je nutné dále konzultovat s gynekologem.

Výjimkou je situace, kdy se tento výtok objevuje na začátku nebo na konci měsíčků, protože takový průběh menzes bývá běžný. Nemá-li žena žádné jiné problémy (bolesti v podbřišku, zvýšená krvácivost v rámci cyklu, nezvykle dlouhá menstruace apod.), není třeba výtok řešit.

Jak vyvolat menstruaci?

Dalším problémem bývá zastavení menstruace na dobu delší jak 3 měsíce (po vysazení antikoncepce to může být i na jeden rok!) nebo její neobjevení se u dospívajících dívek ani ve věku 16 let. V takovýchto případech bývá nejčastěji nutné přistoupit pod lékařským dohledem k vyvolání menstruace prostřednictvím hormonální injekce. Samozřejmě je předtím nejprve nezbytné vyloučit případné těhotenství, které má za následek přerušení menzes.

Injekce na vyvolání menstruace

Injekci lze aplikovat pouze pod lékařským dohledem, a to v odstupu dvakrát za sebou. Pokud se ani poté měsíčky v průběhu 1-2 týdnů od injekce nedostaví, je nutné přistoupit k jiným hormonálním metodám. Reakce na podání hormonů k vyvolání menzes je však u každé ženy zcela individuální, a proto úspěch není možné stoprocentně zaručit.

Jak urychlit menstruaci jinak?

Kromě hormonů od lékaře je při snaze spustit menstruaci také dobré vyzkoušet některé z více či méně osvědčených bylinek a jiných podpůrných prostředků, které mají pomoci ženské tělo správně stimulovat, avšak nemusí vždy fungovat.

Nejčastěji se doporučuje:

  • horká koupel
  • masáž podbřišku
  • červené víno
  • řebříček, třezalka, heřmánek, kontryhel, šalvěj atp.

Nejlépe pak pomáhá kombinace více doporučených postupů dohromady – například masáž, koupel a 2 dcl vína, případně pití čaje z některé z výše zmíněných bylinek až pětkrát denně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. dobry den, mela bych dotaz me dceri je 12roku, minuly rod dostala mensrtuace, probyhalo to tak ze jeden mesic to dostala pak zase ze ne, tet ma menstruace a skoro 3mesice, byla jsem u pani doktorky a ta mi rekla ze to pry nevadi ze neni poradne vyvynuta tak ze to pry nevadi ze to ma tak dlouho. ale bojim se.ze pry do 15let to nevadi ze to ma takhle dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button