PrevencePřírodní léčbaZdraví

10 zdravotních výhod, které vám přináší esenciální oleje

Esenciální oleje jsou používány po tisíce let v různých kulturách pro své léčebné a zdravotní účinky. Mnohé z nich mají antidepresivní, stimulační, detoxikační, antibakteriální, antivirové a zklidňující vlastnosti, které z nich činí oblíbené léčebné pomocníky. Objevte jejich sílu i vy a pořiďte si základní výbavu esenciálních olejů.

Rovnovážný hormonální systém

Existují esenciální oleje, které mají příznivý vliv na hormonální systém. Vyrovnávají hladiny estrogenu, progesteronu, kortizolu, testosteronu. Jedná se například o šalvějový, tymiánový esenciální olej či olej z pelargónie, které vyrovnávají hladinu estrogenu a progesteronu v těle.

Posilovače imunity

Mnoho esenciálních olejů díky antibakteriálním vlastnostem, protizánětlivým, antivirovým a antiseptickým posilují imunitní systém a bojují proti infekcím. Jedná se o esenciální oleje z oregana, zázvoru, citronu, eukalyptu či máty peprné.

Podporují trávení

Esenciální oleje jsou také skvělými „podporovateli“ správného trávení. Trávení zlepšují a napomáhají mu. Některé z nich dokážou zmírnit podráždění žaludku, zažívací obtíže, křeče atd. Usnadňují rozklad a vstřebávání živin. Skvělý je například zázvorový esenciální olej či mátový, majoránkový či z citronové trávy.

Zvyšují hladinu energie

Věděli jste, že esenciální oleje pomáhají zvyšovat vaši energetickou hladinu a zlepšují sportovní výkon? Některé z nich totiž mají povzbuzující účinky. Olej z máty peprné zvyšuje koncentraci a citrusové oleje vás skvěle povzbudí. Dopřejte si esenciální olej z grapefruitu, citronové trávy, eukalyptu či rozmarýnu.

Podpora funkcí mozku

Esenciální oleje mají neuroprotektivní účinky a zvyšují kognitivní výkonnost. Jsou vhodné i pro osoby trpící neurodegenerativními chorobami, jako je Alzheimerova choroba. Pomáhá v koncentraci, podporují proces učení a zapamatování.

Uklidnění a pomoc od stresu

Mezi známé účinky esenciálních olejů patří i to, že dokáží skvěle uklidňovat, snižují stres a pocity úzkosti. Některé z nich mohou mít sedativní vlastnosti, navozují klid, uvolňují a pomohou od stresu. Účinnými esenciálními oleji jsou v tomto směru levandule, heřmánek, bergamot, růže, kadilo či ylang ylang.

Zmírnění bolesti

Esenciální oleje napomáhají také ke snížení bolestivosti. Pro zmírnění bolesti se používá například olej z levanduli, máty peprné, eukalyptu, heřmánku, rozmarýnu či zázvoru.

Podpora zdraví pokožky a vlasů

Esenciální oleje můžete používat i na svou pleť a vlasy. Podporují jejich krásu a zdraví přirozeným způsobem. Pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku, zmírnit známky stárnutí, chránit před akné či posilovat vlasy. Mezi nejlepší esenciální oleje pro pokožku a vlasy patří levandule, římský heřmánek, kadidlo,, pelargónie, myrha, rozmarýn a šalvěj.

Detoxikace

Esenciální oleje také snižují toxicitu vašeho organismu a podporují detoxikaci. Nebezpečné toxiny a chemikálie jsou všude kolem nás a jsou nebezpečné pro naše zdraví. Podpořte detoxikaci organismu s pomocí esenciální olejů (grapefruitu, citronu, eukalyptu, skořice či máty).

Bolest hlavy a migréna

Esenciální oleje mohou fungovat i jako přírodní pomoc na bolesti hlavy a migrény. Kromě levandule, i některé jiné oleje pomáhají zmírnit bolesti hlavy, jedná se o mátu peprnou, která chladící účinek a stimuluje průtok krve, eukalyptus a rozmarýn, který redukuje zánět, podporuje oběh krve a má uklidňující účinek.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button