JídloPrevence

Už jste ochutnali bulgur?

Že nevíte, co je bulgur? Je to označení pro předvařenou nalámanou celozrnnou pšenici, jež bývá často součástí celé řady pokrmů. Má vysokou nutriční hodnotu a celou řadu příznivých účinků na náš organismus – zlepšuje trávení, stimuluje růst a vývoj, podporuje krevní oběh, kvalitní spánek, pomáhá předcházet některým chronickým chorobám nebo třeba chrání imunitní systém.

Bulgur se snadno vaří, což z něj dělá pohodlnou a univerzální potravinu. Můžete jej použít jako přílohu nebo do teplých či studených salátů.

Výživové hodnoty

Obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů (železo, hořčík, draslík, zinek, niacin, měď, hořčík), vlákninu, antioxidanty. Má velmi málo kalorií a tuku, což z něj dělá potravin vhodnou při redukčních dietách.

Zdravotní výhody

Zlepšuje trávení

A to především díky vysokému obsahu vlákniny. Stimuluje trávicí procesy a zabraňuje zácpě, nadýmání a poruchám trávení.

Podporuje pevné kosti

Komplexní obsah minerálů, které lze v bulguru nalézt, jej dělá ideálním pro zlepšení pevnosti kostí. Jak organismus stárne, hustota kostní tkáně přirozeně klesá. Proto tělo potřebuje dostatek minerálů pro podporu pevnosti kostí.

Ochrana srdce

Draslík, který je v bulguru obsažen, pomáhá snižovat tlak na krevní tepny a žíly. Pro ty, kdo jsou vystaveni vysokému riziku kardiovaskulárních potíží, je bulgur vhodnou volbou.

Podpora imunity

Široké spektrum vitamínů a minerálů podpoří váš imunitní systém.

Pomoc při hubnutí

Díky nízkému obsahu kalorií a tuku je tato potraviny ideální pro lidi, kteří jsou na dietě. Díky vysokému obsahu vlákniny budete pociťovat pocit sytosti a ten vám zabrání přejídání.

Obrana proti chronickým onemocněním

Bulgur má antioxidační vlastnosti, které mohou přispívat k odstraňování zánětů a snižování mutací zdravých buněk, které jsou prekurzorem pro vznik rakoviny. Volné radikály v těle totiž stimuluji oxidativní stres v těle a tím i zánětlivé procesy, které mohou vést k řadě dalších zdravotních potíží.

Podpora spánku

Obsah hořčíku v bulguru je velký pomocníkem pro zdravý spánek. Hořčík podporuje produkci některých neurotransmiterů, které uvolní nervovou soustavu, zklidní mysl a tím podpoří i klidný a kvalitní spánek.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button