KrásaPřírodní léčbaZdraví

Vyhrajte nelítostný boj s afty

Afty v ústech jsou hodně nepříjemná věc, a snad každý z nás ví, jak dokážou obrovsky potrápit. Nejen, že štípou, pálí, bolí, ale také se kvůli nim nemůžeme ani pořádně najíst. A takový hladový muž – to je hotové neštěstí! Obecně platí, že afty vznikají v době, kdy máme oslabenou imunitu. Jak můžeme ale jejich vzniku zabránit?

Jak afty vypadají?

Afty se dají odhalit velice jednoduše. Jsou to totiž takové ty malinké bílé vřídky s červeným lemováním, jež se mohou objevit buď samostatně nebo dokonce ve shluku s dalšími dokonce až sty vřídky! Pokud se s nimi jednou poperete, neoddychujte si předčasně – hodně rády se totiž vracejí a můžete je mít dokonce i několikrát do roka.

Nejvíce „postižení“ tímto problémem bývají malé děti, které, jak je známo, musí všechno ochutnat, takže jejich ústa bývají často zasaženy bakteriemi a jinými viry, které afty způsobují. Zajímavostí je, že afty trpí více ženy, než muži.

Jak afty vznikají?

I když probíhala různá šetření, není docela jasné, proč afty vznikají, ale je odhadováno, že za to může kombinace nedostatku vitaminu B12, snížené imunity, kyseliny listové, železa a zinku. Někdy je také za příčinu chudokrevnost. Na jejich vzniku má také velký vliv dědičnost. Stejně tak je nebezpečné nerovnoměrné rozložení hormonů v těle – hojně jimi trpí tudíž ženy, které mají zrovna menstruaci nebo při těhotenství.

Bakterie a viry, které se v ústech tvoří jsou odvěcí nejlepší přátelé s afty a dokážou je v ústech pořádně rozšířit a prodloužit tak dobu, po kterou se budete trápit s jejich léčením. Pokud jimi zrovna trpíte, dejte si pozor na kyselé ovoce, jako jsou například jahody, které je dokážou pořádně rozdráždit. Stejně tak byste neměli konzumovat ořechy, které je mohou rozškrábat.

Jak afty léčit?

Pokud se rozhodnete vydat do boje proti aftům, připravte se, že se na to, že jich nezbavíte přes noc. Neexistuje totiž jediná univerzální rada či léčení, které dokáže pomoci každému. Afty většinou v ústech nevydrží déle než pár týdnů, záleží hlavně na tom, jak jsou velké a kde jsou umístěny a hlavně na vaší ústní hygieně. Problém může být, pokud nosíte rovnátka či máte amalgamové plomby.

Nejlepší je ošetření aftu za pomoci desinfekce a tím, že budete konzumovat více vitaminu B, který je obsažen v luštěninách, kvasnicích, ve vejcích, bramborách či listové zelenině.

Starejte se o svou imunitu

Nejdůležitější v boji proti aftům je, abyste zvýšili svou imunitu – a to hlavně na jaře, kdy se „probouzíte ze zimního spánku“. Je třeba se dostatečně hýbat, nestresovat se, konzumovat ovoce a zeleninu. Není od věci také dát zelenou různým potravinovým doplňkům, jako jsou vitamíny a minerály. Nejdůležitějšími látkami jsou polyfenoly – antioxidanty, jež mají skvělý vliv na náš celkový organismus a chrání tělo před nepříjemnými vlivy.

Jak se dál bránit?

Pokud vás afty trápí častěji než ostatní, zkuste se vyhnout dráždivým potravinám, jako jsou například citrusy, uzeniny či silně kořeněná jídla. Stejně tak i chipsy a oříšky vám můžou ústní dutinu podráždit a tím dát prostor pro vznik aftu. Stejně tak byste měli omezit cigarety či přestat kouřit úplně, jelikož cigarety jsou plné cizorodých látek a můžou způsobovat infekce dutiny ústní.

Je třeba také dodržovat ústní hygienu a používat kvalitní měkké zubní kartáčky, které nám nepoškodí dásně, ale dokážou pořádně zuby vyčistit. Pokud se aftu nedokážete dlouhou dobu zbavit, poraďte se se svým zubním lékařem, ten už bude určitě vědět, jak na tohoto nechtěného „obyvatele“ vašich úst.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button