Přírodní léčba

Reflexní body na těle: Jak se s jejich pomocí můžete zbavit bolesti a dalších nepříjemných stavů?

Hledáte úlevu od bolesti hlavy, zad, nespavosti či PMS? Pomoci vám může reflexologie. Na jakém principu je založena, kdy vznikla a co vám může přinést?

Reflexní body a jejich propojení s jednotlivým orgány v těle

Reflexologie spadá do oborů alternativní medicíny a je založena na tom, že na lidském těle se nacházejí reflexní body, které jsou vzájemně propojeny s orgány a například chodidla jsou oknem do vašeho organismu. Když se na chodidla podíváte z pohledu reflexních bodů, zjistíte, že jednotlivé části chodila jsou propojeny s jednotlivými orgány. Když vás tedy pobolívá nějaká část chodidla, může se jednat o známku toho, že nějaký orgán si vyžaduje vaši pozornost.

Počátky reflexologie a její znovuobjevení ve 20. století

Již ve starověkém Egyptě, Číně i Indii žili léčitelé, kteří se věnovali reflexním masáží. Bohužel není možné jasno stanovit, kdo s touto metodou přišel jako první, proto se předpokládá, že se začala vyvíjet hned v několika koutech světa, ale někteří věří tomu, že prapůvodně vznikla v Asii.

Za znovuobjevení reflexní terapie je ale považován William Fitzgerald, který se o své poznatky s veřejností podělil v roce 1913. Na jeho práci navázala ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století Eunice Inghamová. Právě ona zmapovala celé lidské tělo a díky ní vznikl pojem reflexologie. Další ženou, jež se na vzniku této metody podílela, je Laura Normanová.

Jak probíhá reflexní masáž chodidel?

Nejrozšířenější formou je reflexní masáž chodidel. Existují ovšem i techniky, které věnují pozornost reflexním bodům na rukou, zádech či na uších. Přestože je během masáže věnována pozornost pouze jedné části těla, jedná se o celkové ošetření celku. Před tím, než se vůbec objednáte na reflexní masáž chodidel, je doporučeno sjednat si setkání s pedikérkou. Ta totiž chodila ošetří a zbaví nadbytečné kůže.

Při reflexní masáži chodidel není nutné se svlékat jako na běžné masáži, protože terapeut bude věnovat svou pozornost pouze vašim nohám. Jediné co si musíte sundat, jsou ponožky. Následně budou vaše chodila dezinfikována a ošetřena krémem, případně olejem. Poté se již terapeut pustí do práce rukama a využije také speciální dřevěné tyčinky. Masáž může trvat půl hodiny až hodinu.

Přínosy reflexní masáže

Již po první reflexní masáži chodidel na sobě můžete pozorovat několik změn. Terapeut vám pomůže uvolnit ztuhlé svaly a zkrácené šlachy, tudíž si můžete všimnout ustupující bolesti, nejčastěji v oblasti zad. Celkově se budete cítit také uvolněněji, chodidla budou lépe prokrvená a citlivá a pozitivní změny zaznamenáte také v ložnici, protože se vám bude lépe spát. Reflexní body na noze a jejich správné ošetření se zkrátka odrazí na celé vaši tělesné schránce.

Věnujte svým chodidlům zaslouženou péči každý den

Protože je zcela běžné, že chodidla v moderní době zanedbáváme, snažte se jim věnovat více pozornosti. Pravidelně si dopřávejte chůzi naboso po nerovném povrchu, připravujte si koupele pro nohy a také si chodidla každý den ošetřujte krémy a oleji. Díky chůzi naboso po nerovném povrchu dojde ke stimulaci reflexních bodů na chodidlech a vaše ploska bude lépe prokrvená. Každodenní masáží chodidel také dojde k jejich lepšímu prokrvení a po celodenním chození či stání se jedná o skvělý způsob, jak si odpočinout a zarelaxovat.

Mapa reflexních zón na těle

Pokud vás reflexologie láká a chcete si dopřát masáž v pohodlí domova, můžete si nechat poradit od vyškoleného terapeuta a při masáži využít mapu reflexních zón, kde je vyobrazeno, jaké body na chodidlech odpovídají jednotlivým orgánům. Stimulací těch správných reflexních bodů může snáze odeznít migréna, bolest i problémy s prokrvením.

Pro koho není reflexní terapie vhodná

Samozřejmě existuje i skupina lidí, kteří by si reflexní masáž chodidel neužili. Návštěvu reflexního terapeuta si dobře rozmyslete tehdy, když:

  • jste lechtiví
  • máte velmi citlivá chodidla a cizí dotek vám není příjemný
  • trápí vás infekce na chodidlech
  • jste těhotní
  • léčíte plísňové onemocnění nohou
  • se u vás vyskytla vyrážka
  • trpíte cukrovkou
  • trápí vás křečové žíly
  • léčíte se s onkologickým onemocněním
  • máte chřipku či jste nachlazení

Reflexní masáž je zkrátka nejlepší podstoupit tehdy, kdy jste naprosto zdraví a netrápí vás nějaké kožní problémy.

Reflexní body a jejich stimulace je velmi fascinující a zajímavou metodou, jak si můžete ulevit od bolesti a zjistit, zda vaše tělo a všechny orgány v něm pracují tak, jak mají. Pokud chcete tuto metodu, jejíž počátky se datují již do starověku, vyzkoušet, poohlédněte se po terapeutech ve vašem okolí a nechte si od nich dát i pár tipů, jak si reflexní masáž dopřávat v pohodlí svého domova svépomocí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button