Přírodní léčbaRady a tipy

Jak na ucpaný nos? Zvažte nejprve použití přírodních prostředků

Nadměrná produkce hlenu ucpává nos a vám se logicky hůře dýchá. Toto stížené dýchání hodně často doprovází i další příznaky, např. únava, bolest hlavy a zvýšená tělesná teplota. Rýma obvykle zmizí do jednoho týdne, ale není vůbec příjemná.

Nejhorší je rýma u malých dětí, které se ještě nenaučily smrkat. Než začnete používat nosní dekongestanty, zvažte jejich použití. Některé z nich mohou ucpat nos chronicky. Z tohoto důvodu je lepší předtím vyzkoušet i přírodní léčiva a techniky.

Proveďte nosní výplach teplou vodou a solí

Nosní výplach odstraňuje přebytečný hlen a pomáhá tak uvolnit ucpaný nos. Jelikož roztok obsahuje sůl, umožňuje eliminovat bakterie, které zhoršují produkci sekretu. Nosní dírky můžete vypláchnout pomocí injekční stříkačky s 0,9 % solného roztoku.

Inhalace eukalyptu

Vdechování par je vynikající technikou, která nezpůsobuje žádný diskomfort. Pára fluidizuje sekreci a éterický olej z eukalyptu má dekongestivní účinek. Do nádoby s vroucí vodou o obsahu půl litru kápněte cca 3 kapky eukalyptového oleje. Přes hlavu si položte osušku a inhalujte po dobu asi 5 minut.

Zvlhčujte prostředí

Zvlhčování vzduchu hydratuje dýchací cesty, které tak budou méně podrážděné. Je potom i snadnější dětem nos odsát. Pro správné zvlhčení vzduchu využijte zvlhčovače vzduchu nebo přehoďte přes topení mokrý ručník. Také po sprše můžete otevřít sprchový kout a páru vdechovat.

Pijte 2 až 3 litry vody denně

Tekutiny jsou velmi důležité, naředí sekret, který se stává vodnatějším. Kromě pitné vody konzumujte želatinu, přírodní džusy nebo polévky. Dekongesční vlastnosti vlastní čaj z eukalyptu nebo máty.

Jezte potraviny bohaté na vitamín C

Vitamín C je látka známá pro stimulaci imunitního systému a k jeho posílení. Je prevencí vzniku nachlazení a chřipky. Usnadňuje tělu rychlejší zotavení.

Jaké ovoce zařadit?

ananas, pomeranč, citron, jahody, kiwi, mandarinky

Dopřejte si horkou koupel

Při koupeli s horkou vodou se spouští zastydlá rýma. Půjde vám lépe smrkat.

Namočte ručník do teplého mátového čaje

Použití teplého mokrého ručníku s mátovým čajem na obličej, zmírňuje příznaky ucpání nosu a podporuje přirozené vykašlávání.

Masírování tváří

Po dobu 5 minut si masírujte nos mátovým, eukalyptovým nebo levandulovým esenciálním olejem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button