JídloPrevenceVitamínyZdraví

Meloun osvěží i prospěje zdraví. Proč si jej přes léto dopřávat třeba každý den?

Cena za kilogram vodního melounu jde stále dolů, což je skvělá příležitost pro vás dostat do jídelníčku dávku vitamínů a dalších zdraví příznivých látek. I když bývá meloun považován za ovoce, jedná se o plodovou zeleninu, která však chutná sladce. Dopřávejte si meloun pravidelně, dokud to jde. Vodní meloun je totiž ideálním doplňkem stravy přes léto, kdy je pro nás klíčová hydratace organismu a strava, která není příliš těžká na trávení.

Vodní meloun

Vodní meloun má typicky načervenalou vodnatou dužinu, černými semínky a tmavou zelenou kůru se světlejšími pruhy. Dnes však můžete v mnoha obchodech sehnat také melouny bezpeckové či vodní melouny se žlutou dužinou. Tyto varianty si zamilují především vaše děti. I když v obchodech narazíte na obrovské melouny s váhou přes 15 kg, ideální je volit plody, které váží od 2-5 kg, ty bývají nejsladší a v nejlepší kvalitě.

Zajímavé je, že svým původem je meloun z oblastí Afriky (přímo z Botswany), kde je dodnes hojně pěstován. Dnes se meloun pěstuje především v teplejších oblastech Ameriky, Austrálie, Asie i Evropy. K nám se melouny dováží zpravidla z Itálie, Španělska či Řecka.

Nutriční hodnoty

Abyste měli představu o tom, jak moc je potravina přínosná pro vaše zdraví, měli byste vždy sledovat nutriční hodnoty výrobků, ovoce i zeleniny. Vodní meloun obsahuje v průměru 90 % vody a je skvělým prostředkem zavodnění organismu. Kromě vody obsahuje také cukr v podobě fruktózy. Pravdou je, že nutriční hodnota melounů je velmi nízká, protože obsahuje jen minimum tuků, bílkovin, vlákniny i minerálů. Melouny jsou však skvělým zdrojem vitamínů C. Ve 100 g melounu je obsaženo cca 10 % doporučené denní dávky vitamínu C. Obsahuje však i vitamín A, B6 a koncentrovanou formu karotenoidu lykopenu.

Přínos pro zdraví

Kromě toho, že meloun skvěle hydratuje organismus, má vliv i na zdraví mnoha orgánů. Podporuje například zdraví srdce, díky vysokému obsahu antioxidantu zvaného lykopen. Ten zabraňuje v působení volných radikálů. Hojně je lykopen obsažen například také v rajčatech. Díky obsahu vitamínu C je skvělým posilovačem pro imunitní systém, podporuje hojení, zabraňuje tvorbě zánětlivých procesů a podílí se i na produkci kolagenu. Kombinace hydratace a vitamínu C je také nesmírně přínosná pro zdraví pleti.

Díky obsahu flavonoidů, karotenoidů a triterpenoidů působí protizánětlivě a neutralizuje volné radikály, působí tedy i preventivně proti vzniku rakoviny. Celkově podporuje zdraví pokožky, vlasů, vašich očí (díky obsahu vitamínu A) a zlepšuje také činnost mozku a vaši náladu (díky obsahu vitamínu B6). Skvělý je také pro osoby, které se snaží o udržení váhy či její redukci. Jeho nízkokalorické hodnoty jsou ideálním doplňkem do redukčních jídelníčků.

Co si z melounu připravit?

Nevíte si rady, co chutného si z melounu připravit? Kromě toho, že jej můžete konzumovat jen tak nakrájený na kostičky, třeba pokapaný limetkovou šťávou, můžete jej zakomponovat i do některých pokrmů. Z melounu si můžete připravit osvěžující ledové smoothie či limonádu, zakomponovat ho do letního ovocného salátu, ale jíst jej také naslano. Meloun můžete dokonce ogrilovat. Skvěle chutná v kombinaci s balkánským sýrem, okurkou, olivami, bazalkou či mátou. Tato kombinace nikdy nezklame.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button