OstatníRady a tipy

Zubní pasta a kosmetika s mikrokuličkami: Vážná hrozba nejen pro naše zdraví!

Znáte svojí zubní pastu dobře? Je to již řada let, co se značně rozšířily výrobky s mikrokuličkami – drobnými kousky plastu, které se staly populárními přírůstky v kosmetice. Obvykle jsou vyrobeny z polyethylenu, mikrokuličky primárně slouží jako tělový peeling, ale lze je nalézt také v zubních pastách, make-upu, hydratačních krémech nebo v balzámech.

Podle průzkumů může jediná tuba obličejového peelingu obsahovat až 350.000 mikrokuliček. Takové umělé mikrokuličky jsou často levnější alternativou než jejich zdravější přírodní verze, jakou jsou meruňková semena, kokosové slupky nebo třtinový cukr. Ovšem v poslední době se spotřebitelé, ba dokonce i někteří politici, obávají z jejich vlivu na životní prostředí a lidské zdraví.

8219616743_4a73ae8de0_b

Jaký je vliv těchto mikročástic na životní prostředí?

Mikrokuličky jsou tak malé, že skončí v jezerech, potocích a oceánech. Kuličky, které se mohou podobat rybím jikrám, jsou v přírodě mylně považovány za potravu a tak dochází k jejich požití rybami a dalšími vodními živočichy. Plast je toxický, jako houba pohlcuje pesticidy i těžké kovy a po jejich požití se přenášejí vlivem potravinového řetězce. Tuňákovi a mečounovi, či dalším lovným rybám, mikrokuličky zůstávají v těle. Poté je lovíme pro vlastní stravování…

Jaký je zdravotní vliv mikrokuliček?

Hnutí k zákazu mikrokuliček původně vzniklo kvůli obavám z jejich vlivu na lidské zdraví. V březnu 2014, Trish Walravenpoplach, dentální hygienistka a bloggerka, způsobila velký ohlas se svým článkem o tom, co zaviňují „kousky modrého plastu“ v ústech jejích pacientů. Tento plast uvízl v dásních pacientů. Nyní mají zubaři obavy, že mikrokuličky zachycují bakterie, což může způsobit zánět dásní. Trvají na tom, že mikrokuličky jsou nebezpečné. A to je řeč pouze o jejich vlivu na dásně. Co teprve provedou v žaludku?

dental-microbeads

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button