OstatníPřírodní léčbaVitamínyZdraví

12 základních vitamínů a minerálů, které vaše tělo potřebuje. Co dělá každý vitamín s naším tělem a v čem je obsažen nejvíce

Všichni víme, že vitamíny a minerály jsou nezbytné živiny, které tělo potřebuje – ale co dělá každý vitamin? A které potraviny jsou vitamínové síly? Zde je přehled co který vitamín dělá s naším tělem a v čem je obsažen nejvíce.

1. VITAMIN A

DOBRÝ PRO: Zdravé oči a celkový růst a vývoj, včetně zdravých zubů a kůže.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Mrkev a další pomerančové potraviny, včetně sladkých brambor a melounů, které mají svůj odstín od karotenového pigmentu.

2. B VITAMÍNY

DOBRÝ PRO: Produkce energie, imunitní funkce a absorpce železa.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Tato rozhodující skupina živin se nachází v celých nezpracovaných potravinách, konkrétně celozrnných, brambor, banánů, čoček, chilli papriček, fazolích, kvasnicích a melasách.

3. VITAMIN C

DOBRÝ PRO: Posiluje krevní cévy a dává pokožce pružnost, antioxidační funkci a absorpci železa.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Každý tohle zná – pomeranče a citrony! Nejsou však jediným zdrojem – jiné plody nabité vitamínem C zahrnují červenou a zelenou papriku, kiwi, grapefruity, jahody, růžičková kapusta a další.

4. VITAMIN D

DOBRÝ PRO: Silné zdravé kosti.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Kromě strávení několika minut na slunci, které stimuluje produkci vitaminu D, můžete získat tento výživový mošt z vajec, ryb a hub.

5. VITAMIN E

DOBRÝ PRO: Krevní oběh a ochrana před volnými radikály.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Naše oblíbené jídlo bohaté na vitamín E jsou mocné mandle. Můžete také doplnit dalšími ořechy, slunečnicová semínka a rajčata, abyste využili výhody.

6. VITAMIN K

DOBRÝ PRO: Koagulace krve – to je proces, při kterém vaše krev ztuhne.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Listové zelené jsou nejlepším přírodním zdrojem vitaminu K – proto se ujistěte, že jíte hodně kale, špenátu, růžičkového kapusty a brokolice.

7. KYSELINA LISTOVÁ

DOBRÁ PRO: Obnova buněk a prevence vrozených vad v těhotenství.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Existuje spousta nádherných přírodních zdrojů kyseliny listové, včetně tmavých listů zelených, chřestu, brokolice, citrusových plodů, fazole, hrachu, čočky, semen, ořechů, květáku, řepy a kukuřice.

8. KALCIUM

DOBRÝ PRO: Zdravé zuby a kosti.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: nejlepšími jsou mléčné výrobky jako jogurt, sýr a mléko spolu s tofu a černou melasou.

9. ŽELEZO

DOBRÝ PRO: Vytvářet svaly přirozeně a udržovat zdravou krev.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Možná byste byli překvapeni, kdybyste věděli, že škeble mají nejvyšší místo pro obsah železa, následované ústřicemi a masem jako jsou játra. Pro vegetariány mezi námi je sója, obiloviny, dýňová semena, fazole, čočka, špenát a pravé hřiby skvělé zdroje železa.

10. ZINEK

DOBRÝ PRO: Imunita, růst a plodnost.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Ústřice jsou také bohaté na zinek, spolu se špenátem, kešu, fazolemi a hořkou čokoládou.

11. HOŘČÍK

DOBRÝ PRO: Normální činnost nervů a svalů,podporuje účinek inzulinu, zlepšuje využití kyslíku v buňkách.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Datle, banán, sušené meruňky, špenát, brokolice, artyčok, čočka, hrách, ořechy, tuňák, candát

12. CHROM

DOBRÝ PRO: Funkce glukózy – ujistěte se, že každá buňka ve vašem těle dostane energii podle potřeby.

PŘÍRODNÍ ZDROJ: Pokud vaše strava obsahuje porce celých zrn, čerstvé zeleniny a bylin, měli byste dostat dostatek chrómu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button