Rady a tipyZdraví

Domácí bylinné masti na hojení i proti bolesti

Domácí bylinné masti se vyrábějí jednoduchým způsobem. Navíc máte možnost určit si přesně takové složení, které potřebujete.

Doplňky potřebné pro výrobu mastí:

  • dva hrnce na vodní lázeň
  • jemné sítko nebo čisté plátýnko na scezení směsi
  • nádobka s víčkem na uchovávání mastí

Základní suroviny:

  • 1 šálek základového oleje (olivový, mandlový, jojobový, avokádový)
  • šálek sušených bylinek (používáte – li více druhů, musí být celkem 1 šálek směsi)
  • 1/4 šálku přírodního včelího vosku

Postup:

Na mírném ohni zakřejeme olej s bylinkami, sundáme z ohně a necháme několik hodin louhovat. Poté scedíme a vzniklou směs opět ohřejeme na vodní lázni, přidáme vosk a necháme rozpustit.Řádně promícháme a přelijeme do nádobky, kde chceme mast uchovávat. Pozor pokud je plastová, necháme směs částečně zchladnout.

Bylinky

Měsíček je známý díky svým dezinfekčním, antibiotickým a antiseptickým účinkům.  Působí pozitivně především v oblasti zánětů, neboť má uklidňující schopnosti. Také dobře funguje na vyrážky, ekzémy, urychluje hojení ran a pooperačních jizev, působí preventivně proti infekcím. Použít jej můžete na křečové žíly, plíseň nohou a nehtů, omrzliny či popáleniny. Štáva z čerstvých stonků pomáhá v boji proti bradavicím.

Kostival je považován za jednu z nejlepších léčivých bylin. Urychluje hojení ran, pomáhá při artritidě, ulevuje při otocích kloubů, podvrknutém kotníku, různých pohmožděninách či zlomeninách. Lze jej použít samosatně, ale hodí se i na kobinaci s měsíčkem. Vzniklá mast je vhodná na podrážděnou pokožku. Kostival nepoužívejte na porušenou kůži.

Arnika je známá pro své schopnosti zklidnit podvrknutá poranění či blesti svalů, uvolňuje krevní sraženiny, ulevuje při kloubních obtížích a revmatickýh problémech. Arnikový balzám působí pozitivně při bolestech unavených nohou. Také jej lze použít na urychlení hojení modřin. Nepoužívejte však na porušenou kůži.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button