OstatníPrevence

Vědci: Červené víno zvyšuje sportovní výkon

Může to být skutečně pravda? Tím myslíme, že pokud si dáte sklenku červeného vína, pak vám cvičení bude připadat jednodušší? Ne tak docela, ale nedávné studie ukázaly, že červené víno obsahuje složku, která má jisté zdravotní výhody. Pojďme se podívat, na co tyto experimenty ukazují a dozvědět se více o tom, jaké klady a zápory má tento svůdný červený nápoj.

Nejdříve dobrá zpráva

Antioxidanty potřebujeme, aby neutralizovaly volné radikály v těle, které poškozují zdravé buňky. Ovoce a zelenina mají velkorysé zásoby těchto prospěšných látek, ale červené víno také. Jedná se o tzv. polyfenoly, z nichž jeden je resveratrol. Ten přitahuje pozornost vědců nejvíc. Proč?

Studie na University of Alberta ukázaly, že vysoké dávky resveratrolu mají na srdce a svaly podobné účinky jako fyzické cvičení.

To může být zlomový bod pro starší a zdravotně postižené lidi, kteří cvičit nemohou. Pokud budou přijímat dostatek resveratrolu, díky červenému vínu, ořechům, mandlím a moruši pak podpoří své zdraví. Výzkumníci tvrdí, že časem by mohl vzniknout doplněk stravy založený na této látce, ale je třeba udělat více výzkumů.

Pokud jste abstinent, konzumujte výše uvedené potraviny, nebo místo červeného vína pijte šťávu z červených hroznů.

Ano, alkohol v malém množství může pomoci udržet hladinu cholesterolu na uzdě, zabraňovat vzniku krevní sraženin a zachovat zdraví tepen.

„Pivo vyrábí člověk, víno Bůh.“ – Martin Luther

Nyní špatné zprávy

Možná to není úplně špatná zpráva, ale jen pár poznámek. Tento výzkum nelze brát doslova a místo tělocvičny nyní navštěvovat vinárnu.

Většina výzkumů o resveratrolu byla provedena na zvířatech a ve zkumavkách, tudíž vědci dosud nejsou schopni posoudit účinky této látky na člověka v dlouhodobém horizontu.

Také pozitivní účinky na starší osoby nebyly dosud prokázány. Dr. Richard Semba z John Hopkins University School of Medicine prováděl výzkum na 800 seniorech v oblasti Chianti v Itálii, kde se víno pije v relativně vysoké míře, po 11 letech však dospěl k závěru, že lidé s vyššími úrovněmi resveratrolu nebyli významným způsobem chráněni před rakovinou či srdečními chorobami. Naopak zjistil, že ti s nižší úrovní této látky měli zdravější srdce.

Tak co si z toho vzít?

Ano, sklenka červeného vína může být zdravotně prospěšná. Ale vyšší spotřeba alkoholu může vést ke všem druhům onemocnění, jako je rakovina, diabetes a obezita. Samozřejmě si můžete vypěstovat závislost a zhoršit své zdraví. Alkohol je v podstatě neurotoxin, který může otrávit mozkové buňky a poškozovat křehkou hormonální rovnováhu.

Podle WHO zabije nadměrné pití každých 10 sekund jednoho člověka. Pokud si to spočítáte, jedná se přibližně o 3,2 milionů úmrtí ročně.

Jednou z možností, jak se tomuto riziku vyhnout, je přijímat resveratrol pomocí vitaminových doplňků. Ale ani ty ve skutečnosti nikdy nenahradí veškeré výhody fyzické aktivity…

Harvard Medical School doporučuje sklenku červeného vína místo všech doplňků. Podle nich se jedná o nejlepší způsob, jak podpořit cvičební režim a cítit se i vypadat mladší.

Dalším velkým přínosem sklenky červeného vína po tréninku je, že může pomoci trávení a podpořit dobré bakterie ve střevech. Kromě toho máte nižší riziko vzniku rakoviny a podporuje vaši pozornost.

Dále sklenka červeného může přispět k uklidnění bolesti svalů.

Ale pamatujte, že stejně jako u všech ostatních věcí je i zde klíčem umírněnost.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button