KrásaPrevenceZdraví

Mnoho lidí dodnes nezná základní principy čištění zubů. Jak správně docílit zdravého chrupu?

Podle odhadu si až 60 % Čechů čistí zuby špatně. Zubní nit nebo jednosvazkové kartáčky ve většině koupelen nenajdete. Téměř všichni víme, že si máme zuby důkladně čistit 2 minuty, ale kolik z nás to opravdu dodržuje?

Dodržujte pravidlo dvou minut

Věnujte dvě minuty čištění zubů dvakrát denně. Rozdělte svá ústa na čtyři části: levou horní, pravou horní, levou dolní a pravou dolní. Čistěte třicet sekund na každém kvadrantu. V případě potřeby použijte časovač, abyste měli jistotu, že svým zubům věnujete dostatečnou pozornost.

To zdaleka nestačí k tomu, aby se ústa zbavila plaku, lepkavého bakteriálního kalu, který může erodovat zuby a zanítit dásně.

Nedrhněte, buďte ke svému chrupu jemní

Osvojte si jemnější dotek pomocí malých krouživých pohybů nebo tahů kartáčkem tam a zpět na celé zuby, spíše než agresivním drhnutím nahoru a dolů. To platí i pro elektrické zubní kartáčky, které byste se měli snažit držet konečky prstů.

Přílišné tlak a drhnutí může narušit strukturu chrupu a poranit dásně.

dite-kartacek-zuby

Používejte měkké kartáčky

Ať už dáváte přednost ručním nebo elektrickým kartáčům, rozhodněte se pro měkké kartáčky místo tvrdých a tuhých. Flexibilní štětiny méně ohrožují dásně a zuby a zároveň vám usnadňují manévrování ve stísněných prostorech v ústech a kolem nich.

Dodržujte 45stupňový úhel

Naklonění kartáčku proti přednímu povrchu zubů – nahoru u horních zubů a dolů u spodních zubů – umožňuje štětinkám lehce sklouznout pod okraj, kde se zub a dáseň setkávají. Hojný detritus, který se tam shromažďuje, má tendenci podporovat zánět dásní. Ten bývá způsobený lepkavou plakovou směsí potravy, bakterií a hlenu. Následně se může rozvinout v periodontální onemocnění, které poškozuje zuby, dásně a celkové zdraví a může být obtížné ho opravit.

45stupňový úhel funguje nejlépe pro přední povrchy zubů. Můžete použít štětiny v jedné rovině s kousacím (vodorovným) povrchem na vrcholcích zubů, v místě, kde se setkávají, a odstranit plak.

Abyste se dostali k vnitřním zadním plochám zubů, doporučuje se naklánět kartáček svisle a používat tahy nahoru a dolů, které uvolní a vyčistí nečistoty.

Zubní nit

Je důležité uvolnit zachycené potraviny a další odpadní produkty z mezizubních prostor. Nepoužívání zubní nitě zanechává zhruba 40 procent povrchu zubů náchylných k poškození bakterií. Jedno večerní čištění nití je obvykle dostačující, i když někteří zubaři doporučují používat nit dvakrát denně. Nelekejte se, pokud po použití zubní nitě dojde ke krvácení.

Pokud jsou dásně již podrážděné nebo infikované plakem nebo zubním kamenem, mohou krvácet Toto drobné krvácení obvykle během několika dnů odezní a rozhodně by vás nemělo zastavit v používání zubní nitě.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button