Prevence

Co vše vám přináší tymián?

Tymián je jednou z nejoblíbenějších kulinářských bylin, a nejen to; má i dlouhou historii jako bylina léčebná. Ve starých dobách jej konzumovali jako ochranu před možností otravy ze špatné potravy. A před tím, než byla známa antibiotika, byl k léčbě používán tymiánový olej. Možná to ani nevíte a tymián jste již používali, bývá totiž jako látka thymol častou přísadou například ústní vody díky svým antibakteriálním vlastnostem. 

Přínos pro vaše zdraví

Obecně platí, že je tymián vynikající bylinou na podporu zdravého imunitního a respiračního systému, podporuje zdraví trávicí a nervové soustavy.

Bojuje proti bolestem krku

Tymián je skvělým prostředkem při léčbě bolestí v krku. Tymiánový olej je jedním z nejsilnějších přírodních antimikrobiálních látek. Obsahuje carvacrol, což z něj činí jeden z nejúčinnějších olejů na bolesti v krku. Při bolestech v krku si dopřejte tymiánový sirup, čaj či inhalujte tymiánový olej s vodou.

Snižuje hladinu krevního tlaku a cholesterolu 

Bylo prokázáno, že používání tymiánu působí antihypertenzně, což z něj dělá skvělého pomocníka pro všechny, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Extrakt z tymiánu je schopen významně snížit srdeční frekvenci a snížit krevní tlak. Působí i na hladinu cholesterolu, snižuje hladinu HDL cholesterolu. Přidávejte tymián do svého jídla pravidelně.

Zabraňuje kontaminaci potravin

Tymián má skvělé účinky a brání kontaminaci potravin. Bylinný tymiánový olej je schopný „očistit“ potraviny a zbavit je infekčních organismů, které mohou vést k poškození střev či průjmu. Tím, že přidáte tymián do svého jídla, snižujete riziko onemocnění přenášené potravinami.

Zlepšuje náladu

Látka carvacrol nacházející se v tymiánu byla studována a byla u ní prokázána účinnost na naši náladu. Při pravidelné konzumaci tymiánu či jeho inhalaci prostřednictvím aroma lamp či difuzéru dochází k zlepšení nálady, zvýšení hladiny serotoninu a dopaminu, dvou neurotransmiterů, které mají vliv na dobrou náladu.

Chrání proti rakovině 

Tato bylina a látky v ní obsažené vás chrání proti vzniku nádorům a rakovině. Carvacrol je hlavní složkou esenciálního oleje z tymiánu, který vykazuje protinádorové vlastnosti. Chrání vás zvláště proti rakovině tlustého střeva.

Léčba kašle a bronchitidy

Tymián byl po staletí také používán k léčbě kašle a bronchitidy. Pomoci vám může tymián také v kombinaci s břečťanem.

Nutriční údaje

30 g tymiánu přibližně obsahuje:

 • 28 kalorií
 • 6,8 g uhlohydrátů
 • 1,6 g bílkoviny
 • 0,5 g tuku
 • 3,9 gvlákniny
 • 44,8 miligramů vitaminu C (75 % DD)
 • 4,9 miligramů železa (27 %DD)
 • 0,5 miligramu manganu (24 % DD)
 • 113 miligramů vápníku (11 % DD)
 • 44,8 miligramů hořčíku (11 % DD)
 • 171 miligramů draslíku (5 % DD)

Používáme tymián

Tymián je pro nás běžně dostupnou bylinou. Pěstovat ji můžete na své zahrádce či doma za oknem. Seženete ji v každém zahradnictví či supermarketu, užívat ji můžete také sušenou. Tymián se skvěle hodí do receptů spojených se středozemní kuchyní, tedy na ryby, kuřecí maso, směs bylin do dipu či na cuketu a jinou zeleninu. Tymián skvěle chutná také v kombinaci s jahodami, například jahodový koláč s tymiánem a tvarohem či jahodovou zmrzlinou. Dopřávejte si tymián pravidelně. Pokud jej chcete užívat jako léčebný prostředek, můžete si z něj připravit čaj, výluh, tinkturu, sirup nebo jej přidat při výrobě pampeliškového medu. Nasbírejte si ho do zásoby na zimu, až vás bude trápit nepříjemný kašel.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button