HubnutíPrevenceRady a tipyZdraví

Kvalitní spánek je dobrým pomocníkem při hubnutí

Hubnutí je náročné a udržet si váhu může být mnohem obtížnější. V důsledku toho začali četní akademici spekulovat o možné souvislosti mezi váhou a spánkem.

Zjistilo se, že nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek může přispívat k metabolickým problémům, přibírání na váze a zvýšenému riziku obezity a dalších chronických zdravotních problémů.

Pomáhá při kontrole chuti k jídlu

Dostatečný spánek pomáhá vyhnout se příjmu kalorií a zvýšení chuti k jídlu, ke kterému dochází, když máte nedostatek spánku. Osoby, které mají nedostatek spánku, mají zvýšenou chuť k jídlu a každý den konzumují více kalorií.

Ztráta spánku výrazně zvyšuje chuť k jídlu, velikost porcí a spotřebu tučného jídla. Když nemáte dostatek spánku, vaše tělo produkuje více ghrelinu a méně leptinu, hormonů hladu, které vás nechávají hladovět a zvyšují vaši chuť k jídlu.

Při dostatku spánku se zlepší výběr kvalitních jídel

Dobrý noční spánek vám může pomoci k lepšímu výběru stravy. Nedostatek spánku ovlivňuje způsob, jakým funguje váš mozek a může narušit rozhodování. To může ztížit výběr výživných diet a vyhnout se lákavým svačinám.

Kromě toho může nedostatek spánku vyrovnat nedostatek energie, což může vést ke špatným stravovacím rozhodnutím, jako je výraznější konzumace potravin s vysokým obsahem kalorií, cukru a tuku.

Vyhněte se přibírání na váze kvůli nedostatečnému spánku

Spánek méně než 6 až 7 hodin každou noc zvyšuje hmotnostní index a růst hmotnosti. Krátká délka spánku dramaticky zvyšuje obvod pasu, což ukazuje na ukládání tuku na břiše.

Kromě toho se problémy se spánkem, jako je spánková apnoe, mohou zhoršovat s přibýváním na váze. Bohužel to může vytvořit začarovaný kruh, ve kterém mizerný spánek vede k nárůstu hmotnosti a nárůst hmotnosti vede ke špatnému spánku.

Před spaním se „necpěte“

Chodit spát dříve vám může pomoci předejít nočnímu žvýkání, které je spojeno s ponocováním. Když jdete spát později, znamená to, že budete déle vzhůru, což vytváří neuvěřitelnější příležitost k jídlu, zvláště pokud od večeře uplynulo několik hodin.

Navíc jíst příliš blízko před spaním a jíst těžká jídla může snížit kvalitu vašeho spánku a zhoršit váš nedostatek spánku. Zejména ti, kteří trpí kyselým refluxem, zažívacími potížemi nebo potížemi se spánkem, by měli snížit spotřebu jídla před nocí.

donut-nezdrave jidlo

Zlepšete metabolismus svého těla

Dostatečný spánek vám pomůže předcházet metabolickým poklesům, ke kterým dochází, když nemáte dostatek spánku. Váš klidový metabolismus je počet kalorií, které vaše tělo spálí v klidu, a je ovlivněn několika faktory, jako je věk, váha a svalová hmota.

Nedostatek spánku může navíc bránit oxidaci tuků, což je rozklad tukových buněk na energii. Špatný spánek významně snižuje bazální oxidaci tuků u osob všech věkových kategorií a typů postavy.

Zvyšte svou fyzickou aktivitu

Spánek a fyzické cvičení korelují: nedostatek spánku snižuje fyzickou aktivitu a nedostatek fyzického cvičení může přispívat ke špatnému spánku.

Pravidelné cvičení zkracuje dobu potřebnou k usnutí a zlepšuje celkovou kvalitu spánku u jedinců všech věkových kategorií. Nedostatek spánku může také vést k denní únavě, takže budete méně horliví cvičit a pravděpodobně budete neaktivní.

Zdroj obrázků: pixabay.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button