Zdraví

Přechod u žen a menstruace

Menopauzaklimakterium nebo také přechod, to všechno jsou výrazy pro přirozený stav, kdy žena – nejčastěji ve věku kolem 45. až 55. roku života – přestává menstruovat. Ženské tělo začíná v této době produkovat méně pohlavních hormonů (progesteronestrogen), menstruační cyklus se stává nejprve nepravidelným a posléze ustává zcela, v důsledku čehož již žena není schopná otěhotnět.

Do přechodu přichází každá žena individuálně podle toho, v jaké je fyzické kondici, kolik má za sebou porodů, jaké jsou genetické předpoklady u žen v její rodině a tak podobně. Jakmile se měsíčky zcela zastaví, nastává menopauza. Příznaky změn s klimakteriem spojených se u každé ženy projevují v různé intenzitě a u některých se nemusí projevit vůbec.

Příznaky „poslední menstruace“

 • opakující se návaly horka
 • nepravidelný menstruační cyklus
 • rozkolísaná hladina hormonů
 • pocity napětí či slabosti
 • únava, bolesti hlavy nebo zad
 • přibývání na váze
 • únik moči
 • psychické projevy – podrážděnost, neklid, změny nálad, poruchy spánku

Menopauza představuje zcela přirozený jev v životě každé ženy a není proto nutné se jí nějak zvláště znepokojovat. Pouze je dobré si uvědomit, že snížená produkce pohlavních hormonů, které pomáhají chránit cévy, vede ke zvýšení rizika srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice, a proto je dobré věnovat v tomto období více energie k dodržování zásad správné životosprávy a zdravého životního stylu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

 1. Dobrý den , je mi 50 let a mám menstruaci po 19 -22 dnech a průměrně 10 dnů.Neměla by se mi délka menstruace spíš zkracovat?

 2. Dobrý den v únoru mi zdila má lékařka že jsem v přechodu dnes ráno 7.8.2021 jsem začala krvácet a docela hodně a mám bolesti v podbřišku může se toto stát? Děkuji za odpověď

 3. Dobrý den,je mi 51let a můj gynekolog mi už nepředepįše antikoncepci zdėlil mi že už by měl nastat přechod,ale přesto se bojím otěhotnění.Může se to stát?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button