Zdraví

Jaké jsou výhody teplé sprchy?

Všude se dočtete o tom, proč si pravidelně dopřávat studenou sprchu a otužovat se. Jenomže i teplá sprcha má své výhody a v některých situacích je mnohem lepší variantou.

Studená či teplá sprcha?

Jaké variantě dáváte přednost? Sprchujete se častěji studenou nebo naopak teplou vodou? Obě možnosti mají samozřejmě své výhody i nevýhody. Kdy si dopřát horkou sprchu a co vám pravidelné sprchování teplou vodou přinese?

Uvolnění a relaxace

Prvním důvodem, proč byste si měli pravidelně dopřávat teplou sprchu, je relaxace, kterou během toho pocítíte. Teplá voda má totiž na vaši mysl skutečně až zázračné účinky z pohledu odreagování se, uvolnění a relaxace. Po náročném tréninku nebo těžkém a dlouhém dni, kdy jediné, po čem toužíte, je příjemná sprcha, je právě teplá voda tou vhodnější variantou. Pomůže vám uvolnit svaly, zbaví vás napětí a po opuštění sprchy si budete připadat jako znovuzrození.

Kvalitnější spánek

Další důvod, proč si dnes večer dopřát teplou sprchu, je následná únava. Není snad nic lepšího, než si před spánkem dopřát sprchování teplou vodou a pak se uložit do postele. Pobyt ve sprše, kde necháte své tělo masírovat horkou vodou, vás připraví na následný odpočinek a skutečně se vám bude mnohem lépe spát. Proto není vhodné začínat teplou sprchou den. Riskujete tím totiž celodenní únavu.

Pomoc při nachlazení

Trápí vás rýma nebo ucpaný nos? Při nachlazení se rozhodně nebraňte pobytu v teplé vodě. Má totiž stejné účinky jako inhalace. I během sprchování se uvolňují do ovzduší vodní páry, které vám pomohou uvolnit dýchací cesty.

Teplá sprcha pomůže, když se nemůžete zahřát

Ať se snažíte jakkoliv, nemůžete se zkrátka a dobře zahřát? Odhoďte na chvilku teplé pletené ponožky od babičky, huňatou deku i teplý svetr a zalezte si do sprchy, kde si dopřejte horkou vodou. Dojde tak k rozšíření krevních cév a vy si během několika minut prohřejte skutečně celé tělo.

Střídání teplé a studené vody

Oblíbenou metodou je také střídání teplé a studené vody. To je časté zejména u vrcholových sportovců, kteří tím urychlují regeneraci svalů po tréninku či po závodu.

Dopřejte si domácí wellness

Trápí vás problematická pleť, často se vám tvoří na obličeji černé tečky a ucpávají se vám póry? I tady vám pomůže teplá sprcha. Vysokou teplotou dojde k otevření pórů. Noste si proto s sebou do sprchového koutu také přípravky, které vám pomohou v boji proti černým tečkám a ucpaným pórům a aplikujte je na obličej poté, co svou tvář nastavíte proudu teplé vody.

Trápí vás časté vyrážky? Teplá sprcha vám pomůže

Potýkáte se často s vyrážkami a nepříjemným svěděním? Dopřejte své pokožce pořádné prokrvení a také si jednou týdně naordinujte peeling. Po teplé sprše bude vaše pokožka hydratovanější a bude méně náchylná k vysušení, ale i přesto ji ještě dopřejte také ošetření krémem či tělovým olejem.

Další zajímavé benefity

V jedné lékařské studii se testovalo, zda má teplá sprcha pozitivní dopad na snížení hladiny cukru v krvi a rychlejší spalování kalorií. Výsledky byly překvapivé, protože se potvrdilo, že po horké sprše byly skutečně hodnoty cukru v těle nižší a došlo i k nezanedbatelnému spálení kalorií.

Teplá sprcha má pozitivní vliv jak na vaši pokožku, tak i na psychiku. Dopřejte si ji pokaždé, když zatoužíte po uvolnění, relaxaci či příjemném spánku. S pomocí teplé sprchy se také krásně prokrví celé vaše tělo a bude vám tepleji. V neposlední řadě vám teplá voda pomůže i od ucpaných pórů a v kombinaci s těmi správnými kosmetickými produkty budete mít hladkou a od pohledu zdravou pokožku.

Zdroj textu: www.sundaebody.com, www.healthline.com

Zdroj foto: freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button