Zdraví

Řebříček: Univerzální bylina, která pomůže s léčbou takřka všeho

Řebříček je velmi všestranná bylina, která pomůže při začínajícím nachlazení, nepravidelné menstruaci či při léčbě zánětů. Její použití je opravdu univerzální. Nasbírejte si tuto bylinku, nasušte a skladujte na tmavém místě. V zimě ji určitě oceníte a přes rok si můžete připravovat čaj z čerstvé byliny. Podívejte se s námi na další účinky, které vám řebříček přináší.

Záchrana pro ženy

Řebříček je velmi užitečnou bylinou především pro všechny ženy. U žen by se měl stát čaj z hřebíčku pravidelnou prevencí. A s čím ženám pomáhá? Je skvělým na ustanovení pravidelné menstruace, pomáhá od menstruačních bolestí a křečí, pomůže ženám procházející přechodem a je prevencí vzniku rakoviny dělohy a endometria. Řebříček je tedy vhodný pro mladší ženy, jimž se teprve perioda srovnává, i pro ženy, které již prochází přechodem. Každé ženě šálek čaje z řebříčku pomůže jako prevence před mnohými problémy spojenými s menstruačním cyklem. Stačí, když při procházce nasbíráte několik květů řebříčku a doma si z něj připravíte čaj.

Na nachlazení i rakovinu

Při začínajícím nachlazení a pocitu únavy doporučujeme pít čaj z řebříčku. Pomůže při začínající chřipce, kašli i dalších plicních onemocněních. Pravidelné užívání řebříčku je skvělou prevencí vzniku rakoviny dělohy či vzniku rakoviny u dalších ženských orgánů. Působí také proti vzniku zánětů v těle.

Trávicí soustava

Řebříček má také příznivý vliv na trávicí systém. Pomůže od pálení žáhy, nadýmání, nechutenství, zánětů trávicího traktu, podporuje trávení a tvorbu žaludečních šťáv. Dopřát by si ho měli i osoby, které trápí zácpa. Pokud trpíte na tvorbu zánětů v těle – například rukou a nohou -, je vhodné dopřávat si pravidelnou koupel s řebříčkem. Pomáhají totiž od bolestí a léčí zánět. Řebříčková koupel působí také na léčbu hemeroidů a preventivně chrání před jejich tvorbou. Jeho vliv se týká i kostní dřeně, jelikož podporuje krvetvorbu. Chrání vás proti vzniku chorob kostní dřeně. Jako prevence se skvěle hodí řebříčkové koupele a domácí tinktury.

Při migréně

Řebříček pomůže také při návalech krve do hlavy, závrati, nevolnosti a bolestech očí. Je skvělý také na migrénu, která bývá vyvolána změnou počasí. Stačí šálek čaje z řebříčku a je po migréně. Pijte ho pomalu, po doušcích. Pokud si budete čaj z řebříčku dopřávat pravidelně, může se bolest ztratit úplně.

Sběr řebříčku

A jak poznáte tuto léčivou bylinu? Řebříček kvete drobnými bílými, někdy i růžovými kvítky, jejichž vůně je jemně hořká. Řebříček objevíte na loukách i polních cestách a okrajích lesů. Květy byste měli sbírat za slunečných dnů, kdy obsahují nejvíce éterických olejů. Z řebříčku můžete používat lístky, ale především květy, které ukrývají nejvíce účinných látek. Stačí je nasbírat a nasušit v tmavé místnosti. Poté je uschovejte ve sklenici, do které nepronikne vlhkost. Takto je můžete používat celou zimu. Existují však další možnosti zpracování řebříčku.

Jak řebříček užívat?

Z nasušeného či čerstvého řebříčku si můžete připravit čaj. Doma si můžete připravit také tinkturu z řebříčku, která se bude hodit na ošetření zánětů, jako přísada do koupele či na masáž bolestivých partií. Stačí nasbíraný řebříček zalít pálenkou a uschovat ve sklenici po dobu alespoň dvou týdnů. Z řebříčku lze připravit také mast. Stačí smíchat řebříček se sádlem a uschovávat v chladničce. Pomohou vám také obklady z řebříčku či sedací koupele. Nasbírejte si tuto všudypřítomnou bylinku a užívejte si jejich účinků po celý rok.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button