Léčba

Řebříček: Univerzální bylina, která pomůže s léčbou takřka všeho

Profilový obrázek
Napsáno od Daniela

Řebříček je velmi všestranná bylina, která pomůže při začínajícím nachlazení, nepravidelné menstruaci či při léčbě zánětů. Její použití je opravdu univerzální. Nasbírejte si tuto bylinku, nasušte a skladujte na tmavém místě. V zimě ji určitě oceníte a přes rok si můžete připravovat čaj z čerstvé byliny. Podívejte se s námi na další účinky, které vám řebříček přináší.

Záchrana pro ženy

Řebříček je velmi užitečnou bylinou především pro všechny ženy. U žen by se měl stát čaj z hřebíčku pravidelnou prevencí. A s čím ženám pomáhá? Je skvělým na ustanovení pravidelné menstruace, pomáhá od menstruačních bolestí a křečí, pomůže ženám procházející přechodem a je prevencí vzniku rakoviny dělohy a endometria. Řebříček je tedy vhodný pro mladší ženy, jimž se teprve perioda srovnává, i pro ženy, které již prochází přechodem. Každé ženě šálek čaje z řebříčku pomůže jako prevence před mnohými problémy spojenými s menstruačním cyklem. Stačí, když při procházce nasbíráte několik květů řebříčku a doma si z něj připravíte čaj.

Na nachlazení i rakovinu

Při začínajícím nachlazení a pocitu únavy doporučujeme pít čaj z řebříčku. Pomůže při začínající chřipce, kašli i dalších plicních onemocněních. Pravidelné užívání řebříčku je skvělou prevencí vzniku rakoviny dělohy či vzniku rakoviny u dalších ženských orgánů. Působí také proti vzniku zánětů v těle.

Trávicí soustava

Řebříček má také příznivý vliv na trávicí systém. Pomůže od pálení žáhy, nadýmání, nechutenství, zánětů trávicího traktu, podporuje trávení a tvorbu žaludečních šťáv. Dopřát by si ho měli i osoby, které trápí zácpa. Pokud trpíte na tvorbu zánětů v těle – například rukou a nohou -, je vhodné dopřávat si pravidelnou koupel s řebříčkem. Pomáhají totiž od bolestí a léčí zánět. Řebříčková koupel působí také na léčbu hemeroidů a preventivně chrání před jejich tvorbou. Jeho vliv se týká i kostní dřeně, jelikož podporuje krvetvorbu. Chrání vás proti vzniku chorob kostní dřeně. Jako prevence se skvěle hodí řebříčkové koupele a domácí tinktury.

Při migréně

Řebříček pomůže také při návalech krve do hlavy, závrati, nevolnosti a bolestech očí. Je skvělý také na migrénu, která bývá vyvolána změnou počasí. Stačí šálek čaje z řebříčku a je po migréně. Pijte ho pomalu, po doušcích. Pokud si budete čaj z řebříčku dopřávat pravidelně, může se bolest ztratit úplně.

Sběr řebříčku

A jak poznáte tuto léčivou bylinu? Řebříček kvete drobnými bílými, někdy i růžovými kvítky, jejichž vůně je jemně hořká. Řebříček objevíte na loukách i polních cestách a okrajích lesů. Květy byste měli sbírat za slunečných dnů, kdy obsahují nejvíce éterických olejů. Z řebříčku můžete používat lístky, ale především květy, které ukrývají nejvíce účinných látek. Stačí je nasbírat a nasušit v tmavé místnosti. Poté je uschovejte ve sklenici, do které nepronikne vlhkost. Takto je můžete používat celou zimu. Existují však další možnosti zpracování řebříčku.

Jak řebříček užívat?

Z nasušeného či čerstvého řebříčku si můžete připravit čaj. Doma si můžete připravit také tinkturu z řebříčku, která se bude hodit na ošetření zánětů, jako přísada do koupele či na masáž bolestivých partií. Stačí nasbíraný řebříček zalít pálenkou a uschovat ve sklenici po dobu alespoň dvou týdnů. Z řebříčku lze připravit také mast. Stačí smíchat řebříček se sádlem a uschovávat v chladničce. Pomohou vám také obklady z řebříčku či sedací koupele. Nasbírejte si tuto všudypřítomnou bylinku a užívejte si jejich účinků po celý rok.

 

O autorovi

Profilový obrázek

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Zanechte komentář

error: