KrásaZdraví

Jeggery – co to je a proč byste ho měli pravidelně konzumovat

Rádi pojídáte každý den něco sladkého, ale nechcete přibrat na váze? Jaggery může být řešením vašeho problému, jakožto zdravá náhražka cukru. Je zcela bez chemie a je bohaté na nezbytně nutné živiny, které z něj činí bio potravinu. Je konzumováno ve většině částech Asie a Afriky a je známé pro svou jedinečnou konzistenci, barvu, a chuť.

Mnoho z vás jistě ani netuší jaké všechny přínosy toto přírodní sladidlo může přinést vašemu zdraví, pleti, a vlasům. Funguje navíc jako čistič krve a pomáhá ulevit od zácpy, akné, pupínků, bolesti kloubů a vypadávání vlasů. Je to skvělý lék na mnohé nemoci – anémii, astma atp.

Je méně sladký jak javorový sirup, hustší jak med, a má bohatou chuť třtinového cukru. Není však jen velice chutné, ale má i mnoho zdravotních přínosů, kvůli kterým se rozhodně vyplatí tuto ingredienci blíže poznat a vyzkoušet.

Zdravotní přínosy Jaggery

Co to vlastně je?

Jaggery je tradiční neodstředěný třtinový cukr konzumovaný v Asii, Africe a v některých zemích Ameriky. Je to koncentrovaný produkt z datlí, třtinové šťávy, nebo z palmové mízy, bez separace melasy a krystalů. Barevné varianty přecházejí od zlatavě hnědé po tmavě hnědou. Jaggery se míchá i s jinými ingrediencemi například s buráky, kondenzovaným mlékem, kokosem, a s bílým cukrem.

Čištění krve

Jaggery funguje jako čistící prostředek pro vaše tělo. Čistí krev, a tudíž léčí mnoho obtíží spojených se znečištěnou krví.

Předchází zácpě

Toto sladidlo pomáhá udržet gastrointestinální systém těla zdravý, spouští produkci užitečných enzymů a snižuje zátěž na zažívací trakt. Jaggery vytahuje z těla prach a jiné nechtěné částečky, a zároveň uvolňuje od zácpy, díky vysokému obsahu vlákniny. Díky redukci zácpy a stimulaci pohybů střev je tělo schopné se dále pročistit a zbavit se nechtěných toxinů.

Působí proti menstruačním bolestem a premenstruačnímu syndromu

Jaggery je univerzální lék pro ženy trpící velkými menstruačními bolestmi a nepříjemným premenstruačním syndromem. Nejen že ulevuje od bolesti v podbřišku, ale také léčí náhlé výkyvy nálad, které přicházejí těsně před začátkem cyklu. Pravidelná konzumace na denní bázi vás zaručeně zanechá s dobrým pocitem.

Léčí anémii

Obsah železa v Jaggery zvyšuje hladinu hemoglobinu. Při pravidelné konzumaci stoupne produkce červených krvinek, čímž se předejde riziku chudokrevnosti, navíc se posílí imunita proti mnohým zdravotním obtížím a infekcím.

Posiluje kosti a svaly

Jaggery dodává potřebné výživové hodnoty kloubům a kostem. Pro silné svaly, smíchejte nastrouhané Jaggery (2 čajové lžičky) ve sklenici s teplým mlékem. Pijte denně. Pro léčbu bolesti kloubů, užívejte směs strouhaného zázvoru a Jaggery.

Léčí nachlazení a kašel

Díky své protialergické podstatě bylo jaggery již dávno používáno na léčbu nachlazení a kašle. Můžete jím nahradit cukr pro váš šálek čaje, či ho vypít v teplém mléce.

Více energie

Pokud se cítíte extrémně unavení, vyzkoušejte sníst trochu Jaggery. Obsahuje totiž sacharidy, které posílí vaši hladinu energie bez toho, aby vaše tělo vystavilo nechtěným efektům (neobsahuje žádné chemikálie). Jeho jedinečnou vlastností je, že nezvedá hladinu krevního cukru, mohou si ho tedy dopřát i diabetici – v rozumném množství samozřejmě.

Pomáhá při snaze o hubnutí

Není to žádný zázračný lék, který vás zbaví váhy kouzelným mávnutím proutku. Při hubnutí je vždy nezbytné dodržovat správný pitný režim, zdravý jídelníček, a hlavně pravidelně cvičit. Nicméně vám jeggery v této cestě může být prospěšné, protože je bohaté na živiny – vitamíny a minerály. Tím ej schopné regulovat metabolismus a udržovat elektrolyty v rovnováze. Obsažený draslík navíc pomáhá řídit zadržování vody v těle, díky čemuž lze snížit vodní váhu těla.

Konec škytavce

Jaggery má jisté vlastnosti, které pomáhají snížit obtíže se škytavkou. Stačí ho nastrouhaný sníst s trochou zázvoru. Po konzumaci této směsi vypijte trochu teplé vody a voilà!

Mezi další přínosy jaggery patří úleva od astmatu a respiračních obtíží, posílení imunity, detoxifikace těla, regulace močení, léčí nadýmání, bolesti hlavy, a migrény, odstraňuje střevní červy, posiluje produkci spermií, normalizuje krevní tlak, posiluje nervový systém, a pomáhá při ušních bolestech.

Jeggery však není prospěšné jenom pro zdravé tělo, ale má i jisté zkrášlující vlastnosti, o kterých se jistě vyplatí okrajově zmínit.

Zkrášlující přínosy Jaggery

  • Léčba akné a pupínků – má spoustu vitamínů a minerálů, které pomáhají nejen v léčbě těla, ale i pleti. Pravidelnou konzumací vymizí akné a vady na kráse, a zanechá vás s krásnou zářivou pletí.
  • Odstraňuje vrásky – známkám předčasného stárnutí a vráskám může být zabráněno směsí ze sezamových semínek a jaggery.
  • Pro krásné vlasy – můžete si vyrobit vlasovou masku za použití jaggery, valchářské hlinky, a tvarohu, pro dlouhé, krásné a husté vlasy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button