Zdraví

Menstruace po porodu

První měsíčky po porodu často představují velkou změnu oproti těm, na které byla žena před těhotenstvím zvyklá, protože se na jejich průběhu projevují výrazné změny hladiny hormonů, jimž bylo tělo matky vystaveno během těhotenství, při porodu a pár týdnů po něm. Ačkoliv začne po porodu menstruovat každá žena, je obnovení menstruační cyklu ryze individuální záležitostí.

Výrazný vliv na opětovné spuštění menstruace mívá skutečnost, zda žena kojí. U nekojících matek se první menzes objevují již šest či sedm týdnů po porodu, jakmile skončí takzvané šestinedělí, kdy se tělo rodičky čistí a dává dohromady po porodu. Naopak menstruace při kojení bývá často (nikoliv vždycky!) zpožděná a v některých případech se první menzes objeví až poté, co žena přestane kojit úplně. Děje se tak díky hormonu vylučovanému při kojení (prolaktin), který blokuje spouštěcí mechanismy u vaječníků.

Ovšem skutečnost, že žena kojí, rozhodně neznamená, že nemůže otěhotnět! Kojení není v žádném případě antikoncepční metodou, takže i kojící žena může otěhotnět třeba hned při prvních ovulačních dnech po šestinedělí.

Průběh menstruace po porodu

  • krvácení je silnější nebo téměř žádné
  • výraznější projevy změny nálady, až deprese před nástupem měsíčků (pozor na takzvaný premenstruační syndrom! – viz níže)
  • výkyvy v chutích (podobně jako v průběhu těhotenství)
  • větší bolesti v podbřišku, nebo naopak vůbec žádné atp.

Co dělat při potížích?

Ačkoliv to během péče o miminko bývá problematické, je důležité, aby žena při první menstruaci po porodu dostatečně odpočívala. Především pravidelný spánek dodává matce dostatek sil k tomu, aby se bezpečně vyrovnala s hormonálními změnami, které toto období provází.

Dále platí podobné rady jako v průběhu těhotenství – rozhodně není dobré se fyzicky přepínat, konzumovat těžká jídla, pít alkohol, kávu a tak podobně. Organismus se dobře pročistí přísunem vhodných tekutin, jako je pramenitá voda, čerstvé ovocné šťávy a bylinkové čaje.

Je nutné dbát na maximální hygienu, vhodné jsou vitaminové doplňky a důležité je zůstat v teple, aby se předešlo případnému nachlazení; teplo navíc účinně pomáhá zmírnit menstruační bolesti.

Premenstruační syndrom (PMS)

Velký problém představuje až u poloviny žen výskyt takzvaného premenstruačního syndromu – zkráceně PMS, který se projevuje, jak už název napovídá, až 14 dní před nástupem prvních menzes po porodu a je způsoben hormonální nerovnováhou.

Nejčastější příznaky PMS

  • deprese či jiné změny nálady
  • úzkost
  • agresivita
  • podrážděnost
  • neklid
  • únava
  • přejídání
  • nadýmání
  • pokles schopnosti soustředit se
  • ztráta sebekontroly
  • bolesti hlavy a v zádech

Průběh PMS bývá u každé ženy, která je jím zasažena, zcela individuální a jeho intenzita bývá rovněž různá – od mírného stavu, který lze zvládnout v domácím prostředí, až po závažné případy, kdy je nezbytná lékařská pomoc. Žena s těžkým průběhem PMS totiž může být nebezpečná jak sama sobě, tak narozenému dítěti! Obtíže pak většinou ustupují se začátkem menstruace.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. Dobrý den,chci se zeptat..jsem 6 dni po seštinedělí a mám silné menstruační bolesti.Co na to pomůže?Zkusila jsem ibalgin a valetol,to mi trochu pomohlo,ale bojim se aby to nemělo vliv při kojení. Děkuji za odpověd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button