Zdraví

Saunování jako skvělá prevence mnoha onemocnění

Milujete saunování a cítíte se po několika minutách v sauně jako znovuzrození? Není divu, saunování má na váš organismus velmi pozitivní účinky. Nejenže působí na srdce, dýchací cesty a svaly, ale i na celkové prokrvení těla. Seznamte se s účinky, které vám pobyt v sauně přináší.

Skvělá prevence

Během pobytu v sauně vypotíte až půl litru vody. Kůže se úžasně pročistí. Celkově saunování pozitivně působí na činnost vašeho srdce. Všem, kteří mají problémy s uvolněním dýchacích cest, saunu doporučujeme. Pomáhá také ke zmírnění bolesti kloubů a svalů. V sauně si dokonale odpočinete. Tělo se uvolní, zavřete oči a soustředíte se jen na dech, kdy horký vzduch proudí celým vaším tělem, čímž prohřejete celý organismus. Tímto procesem odstraňuje nervozitu, stres a zbavujete se nepříjemné migrény. Dochází k okysličení celého těla, rozšíření cév a prokrvení celých končetin až do konečků prstů.

Odstranění stresu a toxických látek

Jak už jsme zmínili výše působí horký vzduch v sauně jako skvělá prevence stresu, tělo se naprosto uvolní. Navíc se v sauně velmi potíte, čímž z těla vylučujete spolu s potem škodlivé látky. Zbavujete se toxických látek. Pravidelné saunování vás činní odolnější proti infekcím a pomáhá k otužování. Vaše pokožka je po pobytu v sauně jemná, krásně měkká a dokonale pročištěná.

Sauna a její návštěva

Do sauny byste měli vstupovat nazí, aby se opravdu celé tělo prohřálo a pokožka vyčistila. Plavky či jiné části oblečení by vám byli v sauně nepříjemné. Můžete být částečně zabaleni do osušky. Neměli byste na sobě mít šperky ani hodinky, aby bylo tělo volné a došlo k naprostému uvolnění. Na osušku si také můžete sednout či lehnout. Poloha vleže je pro uvolnění nejvhodnější. Saunovat byste se měli po dobu přibližně 15 minut. Záleží na tom, zda jste ve veřejné sauně či v domácí, která může mít různou teplotu. Čím níže jste k zemi, tím chladnější je teplota. Výše se teplota pohybuje od 80 až  do 105 stupňů. Zpočátku byste si měli sednout níže a až se aklimatizuje, můžete si sednout na vyšší stupeň. Myslete, především na své pohodlí, pobyt v sauně by pro vás měl být potěšením a uklidňovat vás, ne stresovat. Neměli byste se cítit nepříjemně. Až budete odcházet, sedněte si na nižší stupeň, ať nejdete z největšího tepla ihned do zimy.

Po saunování

Až vyjdete ze saunovací místnosti omyjte si obličej studenou vodou. Pokud jste připraveni na ochlazení v bazénku, vstupujte do něj opatrně po schodech, snažte se vyhnout rychlému skoku, abyste svému tělu spíše neuškodili. Ideální je jít do bazénu po schodech a vyhnout se úrazu. Takto byste měli saunování třikrát opakovat. Na konec byste se měli osprchovat, omýt se sprchovým gelem, zabalit se do ručníku a odpočívat na lehátku, aby si vaše tělo zvyklo na jinou teplotu a uklidnilo se po zážitku v bazénku. Nezapomeňte ani na dostatečný příjem tekutin, jelikož vaše tělo vypotilo v sauně poměrně velký objem vody. Nejlepší doba pro saunování je v podvečer a opakovat byste jej měli jednou týdně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button