PrevenceZdraví

Před klíšťaty se mějte na pozoru: Co může způsobit lymská borelióza?

Nahání vám klíšťata hrůzu? Jedná se o nevítaného návštěvníka našeho těla, který může přenášet velmi zákeřnou lymskou boreliózu. Šíření infekce může vést k zánětu mozku a mozkových plen, což může mít vliv na nervový systém v naší hlavě, stejně jako na periferní nervy, srdce, oči, klouby, šlachy atd. Každé jaro si milovníci přírody užívají na travnatých a lesních porostech mimo městskou oblast, ale klíšťata mohou tento požitek zcela zkazit.

Ačkoliv existují varovné články o této nemoci, někteří lidé nejsou dostatečně informováni, a mnozí nevědí, jak rozpoznat tuto nemoc, která může způsobit velmi vážné komplikace.

Jak k lymské borelióze dochází?

Ukázalo se, že lymská nemoc, tzv. borelióza, je závažné onemocnění, které má vliv na lidské zdraví zejména tehdy, pokud není správně léčeno. K tomuto onemocnění dochází převážně po kousnutí klíštětem, ale může k němu dojít i pokud člověk přijde do styku s výměšky klíšťat, jestliže má například otevřené zranění.

tick-1160411_960_720

Přisátí klíštěte si obvykle ani nevšimnete. Postižené místo nebolí a nesvědí, pohyb klíštěte na kůži povětšinou ani nelze zaznamenat. Na začátku infekce rovněž nezaregistrujete ani oslabení imunity. Až si tělo začne uvědomovat, že se něco děje, a začne na to reagovat, je už obvykle pozdě. V této fázi již máte zamořený vnitřní systém, orgány a krev.

Co se stane v primárním místě infekce?

V zamořené oblasti, v asi 50% z případů, je to zarudnutí, známé jako „erytém“. Ten se časem začne šířit a může nabýt atypických tvarů. Zarudnutí ale nebolí a nesvědí, takže si jej lidé často ani nevšimnou. Nicméně se jedná o důležitou známku toho, že jste byli kousnuti klíštětem.

Jakým příznakům by měli lidé věnovat pozornost?

Musíte si dávat pozor na mírně zvýšené teploty v rozmezí od 37,2 do 37,3 stupňů Celsia. Bolest svalů je další příznak, který může signalizovat infekci. To platí zejména pro lidi žijící v endemických oblastech známých pro lymské boreliózy. Jestliže osoba nereaguje v časném stadiu nemoci, v průběhu příštích týdnů a měsíců přijdou další příznaky, v závislosti na infikovaném orgánu. Vzhledem k šíření infekce může jít o zánět mozku a mozkových plen, infekce může mít vliv i na nervy v lebce, jakož i na srdce, oči, klouby, šlachy, svaly, pojivové tkáně a někdy i kosti.

Další symptomy

Symptomy a příznaky infikovaných orgánů se mohou projevit v různých časových obdobích. Borelióza je způsobena bakterií, která žije a přežívá v nejrůznějších prostředích. Z tohoto důvodu je včasná diagnóza a léčba zásadní. Borelióza dokáže dokonce napodobovat jiná onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Alzheimer, Parkinson, mrtvice, aj.

Prevence

Pro majitele nemovitostí je nejlepší prevencí pravidelná péče o trávník, aby neměla klíšťata prostor k životu. O trávník dbejte alespoň jednou týdně, pokud má výšku již cca 20 cm, vezměte si k práci gumáky. Každý by měl vědět, jak se v přírodě chovat a jak být oblečený, aby se riziko kousnutí klíštěte minimalizovalo. To znamená, že ti, kteří tráví čas v travnatých oblastech, by měli nosit klobouk, košili s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Měli byste používat produkty odpuzující klíšťata, které se aplikují na oblečení a kůži. Pokud najdete klíště na své kůži po návratu z přírody, použijte k jeho odstranění speciální kartu se zářezy nebo pinzetu na vytahování klíšťat. Klíště nezkoušejte mačkat, aby se obsah jeho střev nedostal do rány. Pokud jde o velmi malé klíště nebo o larvu, vyviklejte jí pomocí sirky nebo vatové tyčinky.

Jak se stanovuje diagnóza?

Diagnóza je založena na klinickém stanovení protilátek v krvi na části patogenu. Nicméně stanovení protilátek podporuje pouze diagnózu, ne klíčový prvek, protože sérologické reakce na toto onemocnění jsou nespolehlivé. Proto má podrobné klinické vyšetření a anamnéza zásadní význam pro diagnózu.

Léčba

Vzhledem k tomu, že příčinou je bakterie, bylo by logické, aby se borelióza léčila antibiotiky. Nicméně, bakterie mají sílu měnit svůj tvar a vytváří tzv. antibuněčnou stěnu, kterou se chrání před účinky antibiotik a imunitního systému. Na chvíli je klid, ale bakterie přežije v orgánech a po chvíli se znovu aktivuje a projevuje příznaky zasažení orgánů, ve kterých se skrývala, proto je borelióza velmi vážná. Úspěšná léčba se skrývá za okamžitým nasazením antibiotik – v prvním stádiu nemoci, nejlépe ihned po kousnutí, které však mnohdy lidé přehlédnou. Lékař pak stanoví délku léčby antibiotiky, léčba by měla být dostatečně dlouhá.

Život klíštěte

Klíště žije několik let a prochází čtyřmi fázemi – vajíčko, larva, nymfa a dospělost. Larva, nymfa a dospělí jedinci se živí krví zvířat a lidí. Díky krvi zároveň narůstají na objemu. Klíšťata začínají být aktivní na jaře a trápí nás až do pozdního podzimu, kdy začínají padat listy. Kromě trávy žijí také na listech, keřích, dokonce i na stromech, které jsou 1,5 m vysoké.

Je zajímavé, že mohou na kůži pochodovat i několik hodin, než si vyberou, kde se na těle hostitele usadí. Když přijde na kousnutí, člověk to nemůže zaznamenat, protože sliny klíšťat obsahují přírodní anestetikum. To způsobuje, že klíště se může krmit jak dlouho chce bez povšimnutí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button