NezařazenéOstatníZdraví

Jak se bránit nelítostným klíšťatům?

Máte radost, že konečně vysvitlo sluníčko, zima je nenávratně pryč a teploty se drží nad dvaceti stupni Celsia? Prostě jaro již je tady a léto mu neúprosně klepe na pomyslná vrátka. A to znamená jenom jedno – výlety do přírody, nejčastěji s dětmi. Víte ale o tom, že vy nejste jediní, kdo se na tohle období těší? Možná ještě více jsou natěšena klíšťata, která doslova čekají na každou obnaženou nohu či jinou část těla, do které se můžou doslova „zavrtat“ a zůstat co nejdéle to půjde.

Ale věděli jste, že stačí jedno takové nenápadné klíště a život se vám může obrátit úplně naruby? Můžete dokonce ochrnou a zůstat na vozíčku či ztratit schopnost úplně komunikovat. Až takhle zákeřná klíšťata jsou. Můžete se tomuto bránit v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.

Klíšťová encefalitida

Tahle zákeřná nemoc může být ve vašem těle a parazitovat ve vás bez jakýchkoli počátečních příznaků. Nicméně, skoro ale u třetiny lidí se jedná o smrtelnou chorobu, která musí být léčena v nemocnici. Co může všechno tato nemoc způsobit? Může vám postihnout dýchací svaly, ochrnout ruce i nohy, porušit schopnost řeči či soustředění a nálady. Většinou její nákaza znamená trvalou invaliditu postiženého.

Jak tuto nemoc poznat?

Prvotní příznaky můžete zpozorovat týden až dva od přisátí klíštěte. Je ale obtížné je rozeznat od obyčejné chřipky, jelikož její příznaky jsou prakticky stejné jako při tomto onemocnění. Proto také často dochází k tomu, že pacient nad nemocí jen mávne rukou a dá si sirup či jiné léky na chřipku a když následně přijedu do nemocnice, bývá už většinou pozdě nebo v tom „lepším“ případě je v kritickém stavu.

Mezi počáteční příznaky patří silné bolesti hlavy, ztuhlá šíje, horečka, bolest svalů za hlavou, kdy se vám s ní špatně hýbe. Později může pacient začít dokonce i omdlévat, mít necitlivé končetiny, třesy v rukou, poruchy řeči či halucinace.

Jak se chránit proti klíšťatům?

Nejúčinnější forma obrany proti těmto parazitům je samozřejmě očkování. Na dnešním trhu je k nalezení spousta vakcín, které vám ani příliš nezatíží vaši peněženku. Stojí okolo 550,- a předepsat ji může váš praktický či dětský lékař, vy si ji vyzvednete v lékárně a následně vám bude opět lékařem aplikována.

I když se očkovat můžou děti již od nejútlejšího věku, její aplikace se doporučuje až předškolákům. Faktem totiž je, že do tří let věku se teprve dětem tvoří imunitní systém a je také pravdou, že tak malé děti obvykle do lesa ani nechodí, ohroženi jsou spíše jejich rodiče.

Pokud se necháte naočkovat, musíte myslet na to, že vakcína začne působit až zhruba po dvou týdnech. Její účinek vydrží v těle až tři roky – poté je nutnost přeočkování. Každopádně, lékaři varují, že přisátí klíštěte není jediný způsob, jak se můžete nakazit. Raději se vyhněte pití mléka od domácích zvířat, která mohou být nemocí infikována. Mléko pijte pouze pasterizované.

Samozřejmostí je preventivní použití repelentů před jakýmkoli výletem či jen procházení přírodou. Měli byste také mít uzavřené boty s ponožkami a nejlépe dlouhé kalhoty. Víme, že to není kolikrát v parném letním dni možné, ale pokud se vydáte do lesa, musíte počítat s tím, že každý z nich je doslova „protkán“ klíšťaty a tím pádem i potencionální nákazou. Je třeba se také pořádně prohlédnout pokaždé, když se vrátíte z přírody domů. Myslete na zdraví své i svých dětí – je přece k nezaplacení!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button