Zdraví

Bolest v krku

Bolest v krku Bolest při polykání Co na bolest v krku Babské rady Knedlík v krku Bolest v krku v těhotenství

Snad každý člověk se již v životě alespoň jednou setkal s nepříjemným škrábáním v krku, bolestí při polykání, pocitem knedlíku v krku a podobně. Ačkoliv bolest v krku není sama o sobě nemocí, jedná se o častý příznak zdravotních potíží, který není radno podceňovat; a to jak u dětí, tak u dospělých. Právě různorodost příčin, jež tyto potíže vyvolávají, jsou důvodem k tomu, abychom špatným či bolestivým pocitům v krku věnovali pozornost.

Škrábání v krku

Může být signálem pouhé únavy organizmu, což lze snadno vyřešit bylinkovým čajem, vitamíny, odpočinkem a tak podobně, ale také může ukazovat na závažnější onemocnění, při němž je nezbytné vyhledat pomoc lékaře. Mezi nejčastější důvody vzniku bolestí v krku totiž patří bakteriální a virové infekce jako je angína (tonzilitida) nebo takzvaná viróza a chřipka; dále jsou to v důsledku vlivů vnějšího prostředí či znečištěného ovzduší různé alergie a jiná onemocnění horních cest dýchacích.

Jak rozeznat virózu od angíny?

Viróza neboli nekomplikovaná virová infekce horních cest dýchacích se oproti angíně vyznačuje výrazně mírnějším průběhem. Jejím nejčastějším spouštěčem bývá nachlazení, takže zmíněné škrábání v krku doprovází navíc rýma, kašel a někdy také zvýšená teplota. Oproti tomu angína je charakteristická vysokými horečkami a úpornou bolestí v krku, která znesnadňuje polykání. Tento akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriální infekcí, nejčastěji Streptokokem, je vždy nutné přeléčit antibiotiky.

  • viróza: škrábání v krku, kašel, rýma, zvýšená teplota
  • angína: zhoršující se výrazná bolest v krku, bílé povlaky a čepy na mandlích, obtížné polykání, horečka, malátnost, bolest hlavy, zduřené krční uzliny

Bolest v krku u dětí

Angína postihuje častěji děti než dospělé, protože děti mají obecně slabší obranyschopnost, a to nejčastěji v zimě či na počátku jara. Krční mandle rostou spolu s dítětem a největší velikosti zpravidla dosáhnou, jakmile dítě dovrší 7 let. Přibližně od 10-ti let se pak postupně zmenšují. Do této doby se proto dětský organismus musí vyrovnávat s častějšími infekcemi různého druhu.

Je důležité si také uvědomit, že obzvláště malé děti snášejí bolest v krku a onemocnění s ní spojená hůře než dospělí, proto je dobré co nejrychleji bolest utlumit a dbát na dostatečný přísun tekutin a vitaminů.

Dlouhodobá bolest v krku

Dlouhodobá bolest v krku při polykání spojená i s obtížným polykáním může mít mnoho různých příčin. Vyloučí-li lékař běžné důvody a onemocnění provázená těmito příznaky, je dobré podstoupit důkladné vyšetření, protože se může jednat o závažný zdravotní problém, který by v případě zanedbání mohl dotyčnou osobu ohrozit na životě. Kromě angíny, zánětu hrtanu či hrtanové záklopky hrozí například:

  • těžký zánět jícnu – v důsledku poškození stěny jícnu vracejícími se šťávami ze žaludku
  • rakovina hrtanu – příznakem bývá velmi často také chrapot
  • rakovina jícnu – rizikovou skupinu tvoří muži-kuřáci či alkoholici starší 50 let
  • protržení jícnu – doprovázen prudkou bolestí a prakticky neschopností přijímat potravu

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Otce dlouho bolelo v krku a vyklubala se z toho rakovina. Naštěstí to vypadá, že se z toho dostal.

  2. Mela jsem anginu brala jsem antibiotika duomox 1000 a po dobrani antibiotik opet bolest v krku boli mne mandle prosim co mam delat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button