Babské rady

Babské rady na bolest v krku

Bolest v krku Bolest při polykání Co na bolest v krku Babské rady Knedlík v krku Bolest v krku v těhotenství

Protože je škrábání v krku vedle rýmy a kašle snad nejčastějším příznakem nemoci, který člověka trápí poměrně často po celý život, existuje celá řada zaručeně osvědčených domácích tipů, jež pomohou ulevit od bolesti. Mnohé jsou opravdu účinné, vhodně podporují účinky volně prodejných léků a posilují imunitní systém, takže zabraňují v návratu onemocnění.

Existují však také ty, které by mohly váš zdravotní stav zhoršit. K těm nejrozšířenějším fámám patří například takzvané „vypálení bacilů“ alkoholem. Tvrdý alkohol totiž denaturuje bílkoviny a vysušuje sliznice, takže způsobuje, že jsou pak ještě náchylnější k novému poškození.

Zábal na bolest v krku

Velice účinnou pomocí při bolestech v krku jsou zábaly. Nejjednodušší formou jsou buďto studené, nebo teplé obklady krku – každému pomáhá něco jiného a ani mezi lékaři nepanuje shoda v tom, který je vhodnější – občas doplněné pokapáním Alpou či vložením nakrájené cibule atd. Vyloženě doporučován je pak takzvaný zapařovací Priessnitzův obklad, který pomáhá při angíně, horečce, kašli, výronech, revmatických obtížích a jiných; lze ho totiž přikládat po celém těle právě tam, kde je jeho účinek nejvíce potřeba.

Priessnitzův obklad je léty prověřenou procedurou, která napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa díky zapaření urychlujícímu proces hojení v lidském těle a je pojmenovaná po vynálezci vodoléčby Vincenzu Priessnitzovi. Vlastní obklad se skládá ze tří částí:

  1. látka či kapesník namočený ve studené vodě
  2. nepromokavá vrstva (igelitový sáček), která překryje tu první
  3. suchý šátek, jímž se obalí obě vrstvy předchozí

Pod studeným obkladem se v prvních pár minutách v místě působení sníží teplota a dochází k zúžení cév. Následuje izotermická fáze, kdy se v průběhu 30 až 40 minut teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují. Posledním stupněm je pak lokální přehřátí v místě působení, které se dostavuje během dalších 60 až 80 minut. Po 2 až 3 hodinách by se měl obklad sejmout a jeho opětovné přiložení se doporučuje po tří až čtyř hodinové přestávce.

Bylinky na bolest v krku

Léčbu pak lze velmi účinně posílit využitím rad a tipů z takzvané domácí lékárny. Kromě tradičních doporučení jako je pít dostatečné množství tekutin – hlavně čaje, minerálky a vodu, zůstat v klidu a teple, vyhnout se zakouřenému či znečištěnému prostředí a nenamáhat hlasivky jsou vám k dispozici nejrůznější bylinky a jiné známé i méně známé potraviny, které jsou významné svými protizánětlivými či jinak příznivými účinky.

Každá babička či maminka má svůj osvědčený postup; bylinku, kterou vyléčí spolehlivě jakýkoliv neduh. Právě proto je možné nalézt opravdu velké množství rad, jak si poradit konkrétně s bolestmi nebo škrábáním v krku. Z těch nejznámějších jsou to například:

  • sůl – solný roztok jako výplach do nosu či kloktadlo do krku
  • cibule – nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak lahodný sirup (pomáhá i při kašli)
  • česnek – má antibakteriální účinky
  • jitrocel – ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli
  • med – pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů
  • zázvor – kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, protože celkově působí velmi příznivě na lidské zdraví
  • vitamín C – nezbytný pro udržení tělesného zdraví, proto je vhodné jej v době nemoci doplňovat; přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, šípek, rakytník, černý rybíz a další
  • echinacea (Třapatka) – původně okrasná rostlina ze Spojených států amerických obsahuje množství látek aktivujících imunitní systém (velmi vhodná jako prevence)

Navíc se v dnešní době dají kdekoliv v obchodě koupit různé čajové bylinkové směsi namíchané podle toho, co vás právě trápí.

Co když to nepomůže?

V případě, že se bolest v krku během týdne nezlepší, nebo se v průběhu domácí léčby naopak zhoršuje, navštivte rozhodně svého obvodního lékaře. Pravděpodobně se totiž jedná o závažnější onemocnění, které bude nutné přeléčit antibiotiky či jinými léky na předpis.

Mějte však na paměti, že by vám lékař neměl předepisovat antibiotika, dokud se bakteriální infekce nepotvrdí. Antibiotika totiž zatěžují imunitní systém a mohou ve střevech zničit pro trávení užitečné bakterie (doporučuje se doplnit antibiotika užíváním probiotik). Navíc ne všechny bakterie způsobující bolesti v krku reagují na nejčastěji předepisovanou penicilinovou léčbu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Víc jak půl roku mě bolelo v krku,zkoušel jsem různé pastilky,kloktadla,babské rady,u ORL 3x atb.Léčba Pamycoin,Vincentka,Panthenol vitáminy A,E a stále nic… Našel jsem náhodou na netu bylinku která za 1.světové války byla povinnou výbavou vojenských lékarniček pro antiseptické a hojivé účinky.Je to Mochna nátržník!Udělal jsem si bylinnou směs na kloktání z Mochny nátržníku,Dubové kůry,Šalvěje a Heřmánku a světe div se,já mám krk zdravej!

  2. Bolí mě v krku ale vždy jsem si dávala nějakou látku a studený mokrý kapesník a vždy mi to pomohlo. Ale když to jednou nepomohlo maminka mi řekla ať si do kelímku dám sůl s vodou a kloktam já jsem to skusila a pomohlo to ale byl to hnus ale aspoň to pomohlo 🙂

  3. mamka mi vždycky dává do půllitrové zaavařovačky SILNOU cintronádu (1-2 citrony, voda a cukr) – tu co nejdřív vypít, dělá to zázraky!!

  4. Hodně lidí se dnes obrací na babské rady. Nicméně uvědomme si, že babičky neléčily bylinkami proto, že by to bylo to nejlepší možné, ale proto, že nic lepšího nebylo. Moderní medicína má efektivnější prostředky.

  5. Takže je lepší do sebe cpát chemii, podporovat farmaceut. firmy a o bylinkách, ze kterých se často ty léky vyrábějí (nebo obsahují jejich výtažky) říct, že to není nejlepší možné. Bravo Karle! Vaše inteligence nezná mezí, ale příště se raději podívejte, co třeba obsahují ty kapky nebo sirupy proti kašli a bolesti v krku z lékárny. Asi budete šokován, ale obsahují právě ty bylinky.

  6. Dobrý den, Lenko, Váš komentář mě rozesmál ( v dobrém 🙂 ). Naprosto s Vámi souhlasím. Jenže bohužel žijeme v době, kdy si lidé nechali nakukat spoustu věcí a mnohdy opravdu věří tomu, že chemické léky je zachrání. Důležitá je prevence a pak, když už není zbytí, také raději osobně sáhnu po bylinkách! Ale každý svého zdraví strůjce, vždy máme možnost volby, je na každém, co si zvolí :).

  7. Musím povedať, že súhlasím aj s Karlom aj s ostatnými. Je mi 30 a v detstve som trpela chronickým zapalom mandlí, vtedy stále odkladali výber mandlí, že by to nezvládli plúca. Teraz zas hovoria, že už mandle vyberať nebudú lebo by som trpela ešte väčšími bolesťami ako mám.Teraz už 3 roky sa liečím prestávkami na chronický zápal hrtanu. Snažím sa tomu predchádzať a využiť bylinky či na klokatanie alebo na pitie alebo na výplachy. Bohužiaľ v niektorých prípadoch som v stave, keď mám CRP vysoké cca 80 a pri tom nemusím mať horúčky a musím začať brať antibiotika. Snažím sa im vyhýbať ale pri tom viem aké sú následky, keby som to poriadne nepreliečila. Tieto infekcie majú vplyv na srdce, na ladviny. Lieky nemusia byť vždy zlo, niekedy možu pomocť a zabraniť väčším komplikaciam. Nesúdila by som ľudi len preto, že si dajú antibiotika, že sú ovplyvnení farmaceut.firmami. Je lepšie to poriadne preliečiť ako potom mať náasledky na celý život a trčať 14-dní v nemocnici a nevedieť nič o sebe. Keď to zhrniem skúste prvé prirodzenou cestou bylinky, kloktadla ale neriskujte vlastný život a nebojte sa navštiviť lekára a nechať si aj od neho poradiť.

  8. No chce to i myslet, nac pouzivat chemicke latky, pilule co telu i skodi(viz. nezadouci ucinky), kdyz mame moznost uzivat bylinky lety overene recepty, navic bez vedlejsich ucinku. Saponiny, flavonoidy a mnoho dalsich latek co je v nich obsazeno pomaha telu, ale pokud chce tak si nekdo muze koupit napr. Sineprut sirup s vytazkama z bylin. Jasne, ze jsou pripady kdy je ATB nutne, ale v dnesnim svete si musite najit dobreho doktora, protoze vetsina pise atb temer na vse a snazi se profitovat dealerstvim preparatu farmac. firem.

  9. Bolel mě celý krk, pak mi to přešlo do rýmy a nakonec mi to sedlo na průdušky, snažím se vždycky veškeré nachlazení léčit doma, k doktorovi chodím jen v nejnutnějších případech, hodně mi pomohl bylinkový sirup Stopkašel je to jednička, opravdu mě jeho účinek překvapil, od teď nám doma nikdy nechybí, už po prvním dnu užívání jsem cítila mírnou úlevu.

  10. U nás doma pomáhá-plena či něco savého namočit do čisté vodky,vyždímat ,dát na krk -jako priznic ,na noc -dle potřeby měnit.Stačí malá láhev.Na odér se vykašlete-pomáhá to 🙂

  11. Mě taky bolelo dlouho v krku a pomohl mi česnek acitrón s medem. Teď mám víc jak týden od polesti v krku pokoj

  12. Prosim o pomoc,ziji v Anglii,kde lekari na vse pisi paracetamol,testy vam udelaji kdyz do nich alespon rok hucite,ze je vam spatne…Muj zdrav. stav je sileny,je mi 33let,mam poruchu jater,zlucnikove kameny,chronickou zacpu a aby toho nebylo malo posledni 4mesice mam bolesti krku a natekle uzliny.Stale se to vraci a muj lekar na to kasle.Prosim o radu!!

  13. Zajdete si k doktorovi v Cechach az pojedete Cechy navstivit. Jina rada asi neni. Ja ziju v Belgii a doktori taky nic moc, mam chronicke problemy s mocovym mechyrem a kdyz jsem v cechach zajdu si na kontrolu.jinak preji hodne stesti s vasim zdravim, doufam ze uz je to lepsi..

  14. Všechno se to tedy týká zažívacího ústrojí,určitě to bude chtít změnu stravy a životosprávy, já bych se zaměřila nejdřív na tu zácpu, protože pokud se tělo špatně čistí, odvíjí se od toho řada dalších potíží.Vyčistit střeva pravidelnými ranními klystýry ve stejnou hodinu(1.týden každý den, 2. týden obden, 3. týden 3x denně, 4. týden 2x denně, 5. týden 1x a dále jen občas v případě potřeby) plus užívat probiotika a lactulozu pro správný chod střev, příp. trávicí bylinky jako fenykl a anýz, skvělé je domácí kys. zelí a kefíry.., lehkou stravu, ov.zel šťávy a hodně pohybu na čerstvém vzduchu, někdy pomůže doplnit hořčík..pak bych řešila to léčení jater a žlučníku, ale vzhledem k potížím určitě pod dohledem důvěryhodného lékaře, jinak já čerpám info o sebeuzdravování např. tady: a-z zdravi,léčitelka Eva Moučková,dr. Vilma Partyková, sila pro život.com…Samozřejmě velkým faktorem je taky duševní pohoda a vzahy…Přeju hodně štěstí v uzdravování.

  15. Nám moc pomáhá, když do půl litru vody dáme dvě celé skořice, dva až tři hřebíčky a dvě kuličky nového koření. Necháme projít varem a nakonec vymačkáme půlku citronu. Slijeme,dosladime medem. Musí se pít hodně horké. V kombinaci s tímto nápojem se klasicky několikrát denně kloktá slaná voda. Opravdu nám to zabírá a antibiotika nejsou nutná.

  16. Taky mi ted nepomohly antibiotika a už 2 týdny mám problém s krkem,teď aplikuji olejové zábaly na krk (namočit hadr do ohřátého oleje, přiložit na krk, přes to vatu, přes to šátek a přes to šálu, dávám na noc), pomáhá, doporučuji

  17. Moje osvědčená medicína. Nastrouhat na jemno zázvor,šťáva z jednoho citronu a dvě pol.lžíce medu. Vše smícháme a užívat po lžičkách a 4h

  18. Dobrý den.Při bolestech v krku mám osvědčený priessnitzovi zábal. Kloktám šalvěj.Piji 3xdenně šalvěj,1x denné silný zázvorový čaj s citronem a medem a odšťavním si šťávu z ovoce a mrkve.(jablko,pomeranč,mrkev).Nápoje piji v začátku přes slámku a to z důvodu když je bolest dost silná, tak při polykání to až tak nebolí.Polévka čenekačka a silný slepičí vývar. Dětem jsem dělávala sirup z cibule a také jsem používala obklady z cibule. Tím vším se snažím vyvarovat se antibiotikům. Většinou nejsou nutná. Ať se vám daří.šárka

  19. Teplý čaj na bolest v krku/angínu je nejhorší, ještě se to zhorší, teplo podporuje rozmnožování bakterií, nejlepší je uvařit čas, počkat až trochu zchladne, potom osladit medem a vypít. (Sladit medem nebo zakápnout citrónem až má čaj max. 60° pro citron a 70° pro med, aby se nezničily teplem účinné látky, vitamíny,..)

  20. Ahoj,tak ja bojovala s velkou bolesti krku,az jsem si namocila satek ve studene vode a na nej dala suchy.Takto jsem ho nechala celou noc a rano bolest nikde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button