PrevenceZdraví

Šálek čaje z citronové verbeny pomůže při depresích i zažívacích potížích

Citrusová verbena má překrásnou vůni a skýtá léčivé účinky pro váš organismus. Pravdou je, že je její citronová vůně opravdu ohromující a často silnější než vůně kůry citrónu. Citrusová verbena pochází z Jižní Ameriky, z oblasti Chile, Argentiny a Peru. K nám na druhý kontinent se dostala až v 17. století a její pěstování se rozšířilo především ve Středozemí. 

Pěstování citronové verbeny

Verbenu můžete úplně běžně pěstovat v květináči, přes léto může být verbena venku na zahradě, v zimě ji však umístěte dovnitř. Verbena vydrží teplotu až do pěti stupňů nad nulou, s menší dávkou zálivky. Při přesazování byliny nezapomeňte na hlinito-písčitou zeminu a drenážní vrstvu. Verbena však roste velmi snadno a rychle. Pokud jsou vaším hobby byliny a rádi si užíváte jejich příznivých účinků na lidský organismus, nezapomeňte verbenu přidat do své sbírky bylinek. A kdy listy verbeny sbírat? Nejlépe ráno, kdy jsou plné síly a energie.

Jak ji užívat?

Jelikož verbena tak nádherně voní, je používána při přípravě čajů, nápojů, do salátů či zeleninových pokrmů. Zařadíte-li verbenu do svého jídelníčku, budete si užívat nejen její jedinečné vůně, ale také účinků. Nemůžete-li večer usnout, uvařte si čaj s uklidňující citronovou verbenou, podobně když vás trápí žaludeční potíže, dopřejte si čaj  verbeny. Silice z citronové verbeny se však používají při výrově likérů, parfémů, masážních vod či deodorantů. Užívat můžete verbenu ve formě nálevu, tinktury či čaje, a to 2-4 šálky denně. Trápí-li vás zimní deprese, dopřejte si čaj ze lžičky verbeny a meduňky, uklidní vás a pomůže vám relaxovat.

Léčivé účinky

Citronová verbena je skvělou bylinou používanou při aromaterapii. Zlepšuje vaši náladu a pomáhá najít klid a relaxovat. Pokud vás trápí zažívací obtíže, bolesti žaludku či nadýmání, dopřejte si šálek čaje z verbeny. Citronová verbena uklidňuje a tlumí dokonce překrvení nosní sliznice, zánět průdušek a působí i na léčbu astmatu. Dopřejte si ji i žaludečních křečích, migréně a depresích. Máte-li problémy s nevolností a pocitu na zvracení, verbena vám pomůže. Užívat ji můžete i při akutní i chronické rýmě, na bolesti zubů či na hnisavé rány, jako jsou bércové vředy. Nepodceňujte citronovou verbenu a zasaďte ji na své zahradě. Verbena se vám bude hodit i při bolestivé menstruaci.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button