Zdraví

Plavání, nebo běh? Při kterém sportu spálíte více kalorií?

Plavání a běh jsou jedny z nejoblíbenějších aktivit po celém světě. Hlavní výhodou běhu je ta, že ho můžete praktikovat v podstatě kdekoliv, zatímco s plaváním to tak jednoduché není. Ovšem jednodušší, než u jiných sportů. Při obou aktivitách zapojujete do akce svalstvo celého těla, ale je jedna aktivita lepší, než ta druhá? To se dozvíte v dnešním článku.

Výhody běhu

Stále více lidí se stává na běhu doslova závislými především proto, že je to aktivita dostupná skoro všem. Díky běhu posilujete kolenní klouby a pohybový aparát, podporujete funkci imunitního systému, zabraňujete vzniku chronického onemocnění, zlepšujete stav kardiovaskulárního systému, posilujete funkce celého organismu, potlačujete stárnutí a posilujete paměť.

Výhody plavání

Plavání je cvičením, které mnohem méně, tedy úplně minimálně, zatěžuje klouby. Oproti běhu zapojuje všechny svaly, ať už na dolních končetinách, zádech, nebo horních končetinách, úplně stejně.

Díky fyzikálním vlastnostem vody a nadnášení je plavání sportem, které nemívá žádný dopad na naši kosterní soustavu. Oproti běhu, při kterém jsou zatěžovány především klouby, je tak plavání vhodné i pro starší osoby a pro lidi trpící nějakým chronickým onemocnění. Touhu zaplavat kilometr může proto dobře uspokojit jak mladík, tak pán v pokročilém věku.

Pokud budete dodržovat správné techniky plavání s dýcháním do vody a při stálém vysokém tempu po dobu půl hodiny, vaše tělo spálí minimálně 350 kalorií.

Co je tedy lepší

Co se týče spalování, jsou obě aktivity shodné. Pokud budete plavat rekreačně, vaše tělo spálí sice méně, ovšem nejedná se o zanedbatelné číslo. Jeho výhodou je, že ho může provádět každý bez omezení věku a nemoci. Mezi nevýhody bychom mohli zařadit špatnou nedostupnost bazénu v některých lokalitách a velký hlad po aktivitě.

Hlavní výhodou běhu je ta, že se dá provádět opravdu kdekoliv. Stačí vlastnit jen dobrou běžeckou obuv. Nevýhodou je vysoká zátěž, kterou musí překonávat pohybový aparát při každém kroku.

Pokud jste zdrávi, je jedno, kterou aktivitu si zvolíte. Myslete na to, že i kdybyste nemohli běhat, je lepší vyjít alespoň na hbitou procházku, než necvičit vůbec. A proto, až se příště budete rozhodovat, jestli běh, nebo plavání, vezměte v potaz informace, které jsme vám podali, a sami se rozhodněte, který druh cvičení je pro tuto chvíli nejvhodnější.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button