Zdraví

Nemáte čas na odpočinek? Pak si dejte pozor na tyto věci!

Spánek je pro naše tělo naprosto nepostradatelný. Každý člověk by tak měl dbát, aby ho měl dostatek, a pečovat o jeho kvalitu. Nedostatek spánku se na našem těle projeví už během několika dní – malátnost, nesoustředěnost, zvýšené pocení, bolest hlavy či očí… tomu všemu se vyhnete, budete-li svůj spánek pečlivě střežit a nenechat si ho vzít ničím a nikým.

Obecně se doporučuje spát alespoň 8 hodin denně, ale pravdou je, že potřeba spánku je u každého člověka individuální. Někdo může potřebovat i 10h, někomu naopak zcela postačí hodin 6. Obecně ale platí, že je lepší chodit spát dříve (okolo 22. hodiny) a raději zase dříve vstávat než naopak.

1. Ženy jako větší spáči

Je dokázané, že ženy potřebují větší množství spánku než muži. Chybí-li jim, jsou vystaveny velké psychické zátěži a obecně tedy spánkovou deprivaci snášejí o poznání hůře než muži. Častěji mohou z tohoto důvodu také trpět úzkostmi až depresemi.

2. Ženy umí multitasking

Na rozdíl od mužů jsou ženy schopné dělat více úloh zaráz. A to zcela plnohodnotně. Proto je také jejich mozek obvykle více zaměstnáván a potřebuje tedy i větší množství spánku na regeneraci.

3. Fyzicky pracující muži

Muži, kteří se věnují manuálním činnostem bývají většinou více unavení. Nikoliv pouze psychicky, ale především fyzicky, a spánek je tedy pro ně důležitý především v rámci regenerace těla.

4. Ložnice

Místo, kde spíte, výrazně ovlivňuje to, jak se ráno budete cítit odpočatí a svěží. Základem je především kvalitní matrace, která poskytuje vaší páteři náležitou oporu. Nebojte se trochu zainvestovat a koupit matraci z kvalitní paměťové pěny. Vaše tělo se vám odvděčí. Druhým předpokladem je vhodná teplota v místnosti – ideálně okolo 17-20 stupňů. Před spaním také řádně vyvětrejte a vsaďte spíše na lehčí přikrývku.

5. Večeře

Možná byste se divili, ale to co sníte večer, má také významný efekt na kvalitu vašeho spánku. Vyhněte se těžkým a kořeněným jídlům, zapomeňte také na oblíbené slané chipsy nebo ořechy. Ideální kombinace jsou kvalitní bílkoviny (bílé maso, jogurt, tvaroh) a spousta zeleniny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button