Zdraví

Spát se psem má své výhody: zlepší se vám spánek a zmírní stres

Řada studií se snaží dokázat, že sdílet postel s druhým člověkem je dobré, ale až tak to v praxi bohužel nefunguje. Nejlepší jsou údajně psi, kteří poskytují pocit bezpečí a pohodlí, snižují vylučování stresového hormonu (kortizolu) a příznaky úzkosti.

Z usínání se psem můžete jen získat

Zejména u žen tato terapie funguje na výbornou. Z výzkumu, který zahrnoval 962 dospělých žen ve Spojených státech se zjistilo, že 55% jich sdílí postel se svým psem, 31% pak i se svými kočkami, zbytek sdílí postel s partnery. Průzkum poukazuje na lepší výsledky u psů, než koček. Psi jsou zkrátka a jasně spojeny s výše zmiňovanými pocity. Ani člověk takovou úlohu nesplní.

Lidští a kočičí společníci jsou dávány do souvislosti s jistým neklidem. Pocity útěchy a bezpečí do určité míry mohou přivodit, ale daleko křehčí. Pro další vyjádření si budeme muset počkat na výzkumy, které se budou zabývat vlivem na charakter odpočinku. Jak skvělí jsou psi spací kamarádi tedy víme, ale co přesně tento jev způsobuje neví nikdo. Nicméně zůstaneme u potvrzeného faktu, že psi jsou uklidňující a milá zvířata.

Spaní se psem není pro každého

Pro někoho je však představa mít psa v posteli odpuzující. Jistě, pes pouští chlupy a línání srsti se nevyhnete ani v posteli. Je tedy na vás, zda chcete toto vše podstoupit, ale většinou lidé mají své domácí mazlíčky natolik rádi, že jim to stejně vždycky povolí.

Někde uvnitř nás je ukryté, že pes nás ochrání a nic nám s ním nehrozí. A je jedno jestli vedle vás leží malý jorkšír nebo vlčák. Pes navíc podporuje kvalitnější spánek, protože dýchání je v jeho přítomnosti rytmické, stejně tak puls. Utužuje to vaše pouto, psa budete mít mnohem raději, než když bude v kotci. Necítíte se s ním vůbec osaměle, navíc ho k sobě lze přitisknout jako oblíbeného plyšáka z dětství. Potřebujete slyšet ještě jiné výhody? Je jich určitě dost, tak je vyzkoušejte na vlastní kůži.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button