První pomoc na spálenou pokožku aneb když to přeženete s opalováním
Užíváte si během letních dnů pravidelného opalování? Stalo se vám, že jste to s pobytem na sluníčku trochu přehnali a objevili se vám na pokožce červené skvrny, či dokonce puchýřky? Pomozte vaší pokožce k uklidnění a následné léčbě. Uleví se vám a hojení bude probíhat rychleji. Prozradíme vám, jak na to.
Spálená pokožka
Ke spálení pokožky nejčastěji dochází, trávíte-li dlouhý čas na přímém slunci, navíc bez aplikace ochrany v podobě krému s SPF faktorem. Spálení pokožky je přitom neinfekčním akutním zánětem kůže, které může být velmi bolestivé a nepříjemné. Spálení sluncem se projevuje zarudnutím pokožky, vznikem puchýřů, napětím pokožky a její bolestivostí. Důležité je, abyste mysleli na to, že spálení pokožky je ovlivněno nejen délkou expozice, ale i intenzitou slunečního záření, nanesenou ochranou s SPF a také fototypem kůže.
Důsledky spálení
Spálenou pokožku má na svědomí ultrafialové záření, přičemž se na pokožce brzy začne objevovat ostře ohraničené zarudnutí, které svého maxima dosáhne za 24 hodin. Objevit se na pokožce samozřejmě může také otok a puchýře, později se na daném místě mohou projevovat poruchy pigmentace či hojné množství pigmentových skvrn.
První pomoc
Důležité je, abyste se co nejdříve přesunuli do stínu a začali pokožku pomalu ochlazovat. Zaručenou pomocí je také panthenol, který pokožku zchladí a uklidňuje, navíc podpoří regeneraci pokožky a chrání před vznikem zánětu. Pomoci však mohou další účinné prostředky.
Aloe vera
Skvělým pomocníkem na spáleniny je aloe vera či gel z aloe vera, který uleví zarudlé pokožce, sníží bolestivost a chrání před vznikem zánětu. Gel z aloe hydratuje a obsahuje řadu vitamínů. Použít můžete přímo gel z uříznutých listů, kterým budete potírat postižená místa či zakoupit gel z aloe vera v lékárně.
Okurka
Nemáte-li po ruce nic jiného, může pomoci také na plátky nakrájená okurka, která příjemně hydratuje a pokožku zchladí. Vhodné je okurku nastrouhat, vymačkat z ní šťávu a aplikovat na postiženou pokožku.
Jogurt či tvaroh
Postižená místa příjemně ochladí také vychlazený jogurt či tvaroh. Nejde ovšem jen o zchlazení, mléčné výrobky obsahují kyselinu mléčnou, která pokožku regeneruje, vyživuje a hydratuje. Jogurt a kysané výrobky obsahují také živé probiotické kultury a enzymy. Zkuste proto na spálená místa nenést jogurt či tvaroh.
Pomohou i byliny
V péči o spálenou pokožku pomohou i některé byliny. Například máta funguje jako mírné anestetikum a podporuje zchlazení pokožky. Zvolit můžete i odvar z heřmánku, vychlazený, který uklidňuje a působí protizánětlivě. Zelený čaj uleví od bolesti díky obsahu tříslovin a látky zvané theobromin. Přikládat můžete vychlazené výluhy z těchto bylin přímo na postiženou pokožku.
Vnitřní podpora
Nezapomeňte, že spálená pokožka nebude potřebovat péči pouze vnější, ale také vnitřní. Dopřejte si proto vitamíny, které přispívají k celkovému zdraví pokožky, jako je beta karoten, vitamín C, B2, biotin, niacin, zinek či jod. Dopřávejte si proto dávku čerstvého ovoce a zeleniny a nezapomeňte ani na dostatečnou hydrataci.
První a druhý stupeň spálení
I sluneční paprsky mohou způsobit popáleniny první i druhého stupně. První stupeň, tedy tzv. erytém, se projevuje zarudnutím, pálením, bolestí a svěděním. Hojení probíhá spontánně během několika dnů a netvoří se jizvy, není zde také riziko infekce.
Popáleniny druhého stupně se projevují vznikem puchýřků, které jsou vyplněné tekutinou, mohou prasknout a poodhalit spodní vrstvu pokožky. Důležité je puchýřky nikdy nepropichovat, aby se neporušily a do rány se tak nezanesla infekce. Puchýřky se zhojí zpravidla po týdnů až 10 dnech. Aplikujte na postižená místa speciální krémy a sledujte vývoj spálenin. Držte se také mimo sluneční paprsky a dostatečně hydratujte organismus.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos