PrevenceZdraví

Objevte zdravotní účinky, které skrývá verbena

Verbena je bylina, která je po dlouhou dobu užívána pro své léčivé účinky. Najít ji můžete pod jejím botanickým názvem sporýš lékařský, i když lidově se ji přezdívá holubí bylina, spoříš, vrbenka či verbina. Z verbeny je nejdůležitější část nad zemí, která se sbírá pro obsah hořčinů, slizů a tříslovin. Všechny tyto látky mají na váš organismus zajímavé účinky. Pomůže nejen při problémech s trávicím traktem, ale i při nachlazení či na kožní onemocnění. 

Krásná verbena

Tuto rostlinku oceníte nejen na svých zahradách jako okrasnou rostlinu, ale pěstovat byste ji měli především pro její blahodárné účinky. A kde ji najdete v přírodě? Verbeně se daří na kamenitých cestách, hromadách kamení či loukách. Dorůstá výšky až 60 cm, květy mohou být modré či zbarvené do fialova. Sbírat byste verbenu měli od července do září. Ke sběru je určena kvetoucí nať. Bylina se může používat zevně i vnitřně, ale nesmí se používat v období těhotenství. Verbena je skvělá na potíže se žaludkem, na průjem i při léčbě nechutenství. Užívat se může v podobě čaje, kloktadla, zábalu či jako přísada do horké lázně.

Základní účinky na váš organismus

Verbena v podobě čaje pomůže i při bolestech v krku. Pokud vás trápí kašel, vykloktejte si jej čajem z verbeny. Na bolestivá záda se doporučuje zábal z verbeny či horká koupel s výluhem z této byliny. Celkově má tato bylina močopudný účinek a zbavuje vaše tělo vody. Léčí problémy trávícího traktu, pomůže i při nachlazení, bolestech hlavy či při menstruačních bolestech.

Zdravotní přínosy verbeny

Protizánětlivé účinky

Preventivní ochrana vašeho těla před vznikem zánětu je jednou z nejlepších věcí, které pro svůj organismus můžete udělat. Užívání čaje z verbeny je prevencí vzniku zánětu ve vašem těle.

Protiúzkostlivé účinky

Čaj z verbeny pomáhá také při pocitech úzkosti a má lehce sedativní účinky. Pomáhá také při léčbě epilepsie, nespavosti a úzkosti. Dopřejte si čaj či koupel z verbeny ve chvílích, kdy si potřebujete odpočinout, relaxovat a příjemně usnout.

Posiluje zdraví dásní

Po staletí byla verbena užívána k léčbě dásní. Podle legend ji užívali již keltští obyvatelé, aby zlepšili zdraví svých úst. Stačí zalít dvě lžíce verbeny šálkem horké vody. Nechte zchladit a poté tuto směs používejte jako ústní vodu.

Antimikrobiální a antibakteriální 

Studie ukázaly, že verbena má antibakteriální a antimikrobiální schopnosti. Dokáže účinně ničit bakterie a zabránit jejich šíření. Stává se tak přírodním antibakteriálním činidlem, zvláště v podobě esenciálního oleje. Někdy je také označována za přírodní antibiotickou alternativu.

Chrání vaše srdce

Bylo prokázáno, že verbena obsahuje rostlinný glykosid, který se označuje jako cornin. Studie z roku 2016 tuto látku zkoumala a vědci došli k závěru, že má ochranné účinky na vaše srdce.

Zasaďte si verbenu na své zahrádce či ji zakupte v bylinném obchodě. Hodit se vám bude po celý rok, ať už budete nemocní, budete se chtít zbavit bolesti v krku, preventivně se chránit před vznikem zánětlivých onemocnění či vyléčit problémy s trávicím traktem. Zakoupit ji můžete buď samostatně či ve směsi s dalšími uklidňujícími bylinami, jako je například třezalka, levandule či mateřídouška.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button