PrevenceZdraví

Pupalka pomůže při ekzémech, PMS i vypadávání vlasů

Pupalka, nenapádná rostlina, o jejíchž účincích mnoho z nás ani neví. Pupalka dvouletá je však skvělým lékem na kožní onemocnění, pomůže při premenstruačním syndromu, na astma i vypadávání vlasů. Skrývá v sobě však i mnohé další účinky. Jak pupalku poznáte a na co všechno ji můžete používat?

Jak ji poznám?

Pupalka může být až 1,5 metru vysoká rostlina. Její kořeny jsou mohutné a sahají do hloubky. Po prvním roce života má pupalka pouze růžici listů, až v druhém roce se objevuje lodyha. Pupalku však poznáte podle kvítků. Žluté květy, které voní, mají 4 plátky a svou krásu ukazují v podvečer nebo ve dnech, kdy je zamračeno. Plodem pupalky je tobolka, která ukrývá množství malých semínek. Původním domovem pupalky je Severní Amerika, dnes je již rozšířená po celé Evropě a roste zvláště na vlhkých místech po celé Evropě. Najdete ji na okrajích cest, na rumištích, podél železničních tratí, apod. Kořeny sbírejte v prvním roce pupalčina věku, na podzim. Sbírat ho můžete i druhý rok na jaře. Semínka se sbírají v plné zralosti.

Jak ji použít?

Z pupalky se používají semena, kořen a květ. Používá se ve formě oleje, tobolkách či ve formě odvaru z květů. Pupalkový kořen lze používat jako zeleninu. Často je pupalka přidávána do kosmetických výrobků i jako pomoc při padání vlasů. Pupalku však využijete také v kuchyni při přípravě různých pokrmů. Jíst můžete pupalkový kořen syrový či ho povařit a podávat s rýží. Semínka pupalky mají podobné užití jako mák.

Jaké jsou její účinky?

Pro léčbu kožních onemocnění, ekzému, atopického ekzému či lupénky oceníte pupalkový olej, který se vyrábí ze semen. Pupalka však pomáhá také při častých křečích a tudíž ovlivní i premenstruační syndrom a upravuje menstruační cyklus. Trápí-li vás vysoký cholesterol, vyzkoušejte pupalku pravidelně užívat. Tato bylinka také zyšuje obranyschopnost, posiluje pružnost cév a čistí krev. Při průjmu pomůže kořen pupalky. Dříve se připravovaly také obklady, které pomáhaly při léčbě kašle či hemeroidů. Pupalka by neměla mít žádné vedlejší účinky na váš organismus.

  • PMS
  • kožní onemocnění
  • kocovina
  • průjem
  • kašel
  • podpora imunity
  • pružnost cév
  • uvolnění křečí
  • padání vlasů

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button