JídloZdraví

Chcete se chránit proti vlivům stárnutí? Zařaďte do své stravy těchto 10 potravin

Existuje cesta, jak přirozeně zpomalit stárnutí a bránit se proti jeho vlivům? Ano, jednou z možností, které si může vybrat každý z nás, je strava, která vyživuje tělo a drží nás naživu. Některé potraviny dokážou zpomalit účinky stárnutí, zvlášť když si je dopřáváte pravidelně. Pečují o mozek, srdce, klouby, nervovou soustavu a další části našeho těla. Jaké potraviny chrání tělo před stárnutím?

Top 10 potravin chránících před stárnutím

Základem jsou potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty a mají silně protizánětlivé účinky.

  • Borůvky
  • Hořká čokoláda
  • Ořechy
  • Fíky
  • Chaga houby
  • Losos
  • Kostní vývar
  • Maca
  • Avokádo
  • Kurkuma

Borůvky

U borůvek byl prokázán jejich vliv proti stárnutí. Jako podpora dlouhověkosti byste je měli pravidelně zařadit do vaší stravy. Co je také lepší než borůvkové smoothie? Mimo jiné borůvky chrání paměť, váš organismus před oxidačním poškozením a snižují poškození, které hrozí mozkovým buňkám během stárnutí. Borůvky jsou bohaté na anthokyaniny, sloučeninu, která chrání proti stárnutí a poškození volnými radikály.

Hořká čokoláda

Přiměřené množství hořké čokolády ve vaší stravě může chránit proti vlivům stárnutí. Vzhledem k tomu, že má horká čokoláda vysoký obsah kalorií, stačí sníst malý kousek, a to té s nejvyššími procenty kakaa (70 až 90 procent), aby pomohla zpomalit účinky stárnutí.

Ořechy

Konzumace ořechů jako součást vyvážené stravy může přispět tím, že pomáhá předcházet chronickým onemocněním, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění a negativní kognitivní změny. Ořechy obsahují jak mononenasycené, tak polynenasycené tuky a obě tyto sloučeniny jsou spojeny se sníženým rizikem vzniku srdečních chorob a rizikem diabetu 2. typu. Mezi nejúčinnější ořechy, co se týče vlivu proti stárnutí, patří pekanové ořechy, vlašské a kaštany.

Fíky

Fíky jsou bohaté na flavonoidy a polyfenoly, které mají silné antioxidační vlastnosti a pomáhají předcházet vzniku mnohých onemocněních spojených s oxidativním stresem.

Chaga houby

Chaga houby obsahují široké spektrum aktivních složek, jako jsou antioxidanty, protinádorové a antivirové složky. Zvyšují imunitu a působí proti patogenním mikrobům. Polyfenoly v chagách potlačují působení volných radikálů a řadí je mezi anti-stárnoucí potraviny.

Kostní vývar

Hovězí či kuřecí vývar je skvělou volbou v průběhu podzimu a zimy. Posiluje imunitu, stará se o zdraví vašich kostí a je bohatý na minerální látky. Obsahuje také glukosamin, který snižuje riziko vzniku zánětů a artritidy. Dopřávejte si domácí vývar z kostí na zahřátí a jako péče o váš organismus.

Maca

Maca prášek se stal velkým hitem v oblasti zdravého stravování a doplňků stravy. Stárnutí je také spojeno s hormonálním poklesem. Maca normalizuje produkci steroidního hormonu estrogenu, progesteronu a testosteronu. V Jižní Americe se kořen maca dokonce používá ke zlepšení sexuálních dysfunkcí, předcházení osteoporóze, zvyšuje plodnost a zmírňuje menopauzální příznaky.

Avokádo

Avokádo je označováno jako superfood, obsahující fytochemikálie a důležité esenciální živiny, které zabraňují stárnutí vašeho organismu. Avokádo je plněno mononenasycenými mastnými kyselinami a antioxidanty, které jsou klíčovými látkami pro udržení zdravého těla.

Losos

Losos obsahuje vysoké množství astaxanthinu, antioxidantu a karotenoidu známého pro své jedinečné protinádorové účinky. Astaxantin je produkován řasami, bakteriemi a houbami. Tato látka silně posiluje imunitní systém, zvyšuje hladinu HDL cholesterolu v krvi a snižuje hladinu triglyceridů tím, že zlepšuje cirkulaci krve. Chrání před vznikem zánětu v těle a oxidačním stresem, což je skvělé jako prevence proti vlivům stárnutí.

Kurkuma

Kurkuma je proslavená svými příznivými účinky na lidský organismus, navíc je účinným pomocníkem proti stárnutí. Kurkumin obsažený v kurkumě chrání proti stárnutí mozku, kloubů a dalších neurodegenerativních stavů.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button