JídloRady a tipyZdraví

Seznamte se s několika způsoby, jak podle Ájurvédy pracovat s bylinami – 2. část

V první části jsme si říkali něco o bylinných šťávách. Dnes si představíme způsoby, které obsahují méně účinných látek. Tyto vzniklé přírodní preparáty však mohou být prospěšnější pro jiné typy pacientů.

Kwaatha

Kwaatha je mírnější metodou než dvě předešlé. Při tomto druhu zpracování byliny lze použít všechny její části – od kořene po semeno až po plod.

Kwaatha je klasický odvar z bylin. Pokud zpracováváte měkkou část byliny, smíchejte 1 část byliny se 4 díly vody. Chcete-li získat odvar z kořene, smíchejte 1 díl kořene na 16 díly vody. Vařte na mírném plameni po dobu asi 5 minut. Každá bylina však vyžaduje individuální přístup, proto si před tímto zpracováním nejdříve zjistěte, jak dlouho je potřeba odvar vařit.

Doporučená denní dávka je 40-80 ml během jednoho dne. Odvary se běžně aplikují přímo na rány, k mytí postižených oblastí, na pročištění (například klystýr), nebo jako klasický čaj.

Během přípravy se vyhněte míchání bylin a jednou uvařené byliny již znovu nevařte.

Hima

Hima je chladná infuze, jehož výsledný lék má poměrně nízkou koncentraci účinných látek. Používají se především aromatické části, kterými jsou kořeny, oddenky, květy, listy a semena. Tento způsob však zajišťuje, že nebudou ztraceny žádné látky, které by mohli být zničeny při tepelném zpracování. Hima se nejčastěji používá při léčbě onemocnění, které souvisí s krví.

Smíchejte 1 díl sušené byliny se 6 díly vody. Tuto směs nechte odstát přes noc v hliněné nádobě. Druhý den přefiltrujte.

Doporučená denní dávka je 40-80 ml během dne. Tento lék se podává výhradně perorálně, tedy ústy.

Pokud tvoříte bylinnou směs, ujistěte se, že se nachází opravdu na chladném místě. Přímé slunce a vysoká teplota by mohli zničit některé léčivé látky.

Phaant

Phaant je metoda, díky které získáte z byliny nejnižší koncentraci aktivních složek. Při phaant se používají výhradně listy, květy a měkké stonky, které vypouštějí ve vodě rozpustné látky. Oproti kwaathe se ale voda nevaří. Tento způsob se doporučuje pro oslabené pacienty a pacienty, kteří vyžadují menší množství léčivých látek.

1 díly sušené byliny zalijte 6 díly vody. Důkladně promíchejte a nechte pár minut louhovat. Můžete dosladit medem a podávat.

Doporučená denní dávka je jeden až dva šálky denně (odvíjí se od druhu byliny). Tento způsob zpracování byliny se doporučuje při hormonální nerovnováze, nebo při léčbě horečky.

Znát tyto způsoby zpracování s sebou nese mnoho výhod. Každá nemoc a každý pacient vyžaduje jiné množství léčivých látek. Pokud tedy budete vědět, jak léčivou byliny zpracovat a jak ji podávat, bude vaše léčba mnohem účinnější. Mějte ale na paměti, že všechny výsledné léky jsou nejúčinnější, jsou li konzumovány v čerstvém stavu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button