JídloPrevenceZdraví

Premenstruační syndrom – jak zklidnit své tělo pomocí přírodních prostředků

Hluboký smutek, vztek, změny nálad, bolest břicha, nadýmání, citlivá prsa – to vše jsou znaky premenstruačního syndromu. Tyto hormonální změny, které jsou způsobeny menstruačním cyklem, zasahují do našeho normálního fungování. Některé ženy trpí silnějšími projevy, než jiné. V každém případě se jedná o stav, který je velice nepříjemný, a který se snaží každá žena utišit. Musí to být ale vždy pomocí léků?

Tradiční lékařské postupy při léčbě PMS

Pokud lékaři sdělíte, že trpíte silným hormonálním výkyvem a vaše tělo nedokáže v prvních dnech normálně fungovat, nejspíše nastolí jednu z následujících léčeb.

 1. Kombinace antikoncepční pilulky a estrogenové náplasti zmírňuje příznaky a brání ovulaci.
 2. Na silné projevy premenstruačního syndromu jsou mnohdy předepisovány antidepresiva.
 3. K upravení doby menstruace se používají umělé hormony v podobě antikoncepce.
 4. Ve velmi závažných případech může žena podstoupit chirurgický zákrok, kdy dojde k odstranění vaječníku.

Přírodní léčba

Zatímco lékaři často sahají po silných lécích, nebo se snaží hormonální nerovnováhu vyrovnat dalšími hormony, existuje řada přírodních postupů, jak zaručeně zmírnit příznaky.

Zaměřeno na stravu

Do jídelníčku zkuste zařadit tyto potraviny:

 • Potraviny složené z celých zrn a vlákniny. Nezapomínejte na dostatek ovoce a zeleniny, která do vašeho organismu doplní důležité živiny a uvolní veškeré napětí z těla.
 • Potraviny založené na proteinech a komplexních sacharidech s aminokyselinami uvádějící hormon serotin do normálu, který stojí za vaší náladou. Doporučuje se čočka, dýně, hrách, fazole, ryby a vejce.
 • Omezte sůl, cukr, kofein a alkohol.
Vyvážený jídelníček s pravidelnou dávkou vitamínů a minerálů

Existují vitamíny, které dokážou zmírnit příznaky premenstruačního syndromu. Ujistěte, že na ně v jídelníčku nezapomínáte.

 1. Vápník a vitamín D. Vitamín D pomáhá vstřebávat vápník, který se získává ze slunečního záření, ale také z vajec, tuňáka a makrely. Vápník naleznete v sýrech, jogurtech, mléku, brokolici, kapustě a zelí.
 2. Hořčík. Tento minerál je obsažen v luštěninách, celozrnných výrobcích, oříšku a špenátu.
 3. Kyselina listová. Kyselinu listovou naleznete v hrášku, vejci, mléčných výrobcích, špenátu, růžičkové kapustě a chřestu.
 4. Vitamín B6. Dobrý zdrojem tohoto vitamínu jsou brambory, hovězí játra, cizrna, banány a tuňák.
 5. Vitamín E. Vitamín je obsažen v slunečnicovém oleji, mandlích, arašídech a lískovém ořechu.
Někdy může pomoci i vyvážený a zdravý jídelníček.
Pravidelné cvičení

Pravidelná fyzická aktivita může mít mnoho zdravotních přínosů v mnoha ohledech. Jedním z nich je i zmírnění premenstruačního syndromu. Nedávná studie zkoumala účinnost aerobního cvičení a silového tréninku na premenstruační příznaky. Bylo zjištěno, že oba dva typy mírní projevy. Pokud trpíte během těchto dní převážně výkyvy nálad, je ale vhodnější aerobní aktivita (plavání, jízda na kole, rychlá chůze). Relaxační formy cvičení jako je jóga pomáhají tlumit bolesti, zmírnit stres a pomoci k lepšímu spánku.

Léčivé bylinky

Některé bylinné preparáty, nebo samotné byliny se dokážou dobře vypořádat s příznaky premenstruačního syndromu. Pokud se rozhodnete pro léčivou přírodní kůru, raději ji prvně konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, nebo vyškoleným bylinářem.

Drmek obecný

Tato bylina s domovinou ve Středomoří má skvělé účinky na zmírnění PMS. Bylo zaznamenáno zmírnění podrážděnosti, změn nálad, nadýmání a bolesti hlavy.

Pupalkový olej
Pupalka

Pupalkový olej je účinný při léčbě příznaků PMS, jako je deprese, podrážděnost, zadržování tekutin v těle a bolesti prsou. Obsahuje totiž prostaglandin, což je přirozeně vyskytující se mastná kyselina. Ta dokáže zmírnit účinky hormonu prolaktin, který je zodpovědný za hormonální nerovnováhu a nepohodu při PMS.

Třezalka

Tato bylina je prokazatelně nejlepším přírodním antidepresivem. Dokáže si poradit s pocity úzkosti, depresí, nespavostí a podrážděností. Během PMS tlumí bolesti a citlivost prsou.

Ginkgo

Ginkgo je známá pro své prospěšné účinky především v oblasti koncentrace a mozkové činnosti. Co jste asi nevěděli je, že dokáže pomoci i během PMS, kdy zmírňuje veškeré projevy těla, jak psychické, tak fyzické.

Každoměsíční trpění může skončit pomocí těchto přírodních léčiv. Najděte způsob, nebo bylinu, která bude sedět vašemu tělu a skoncujte s úzkostí, výkyvy nálad a bolestmi jednou pro vždy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button