MinerályPrevencePřírodní léčbaZdraví

Jezte těchto 5 potravin, abyste zmírnili příznaky PMS

Pokud je vám kolem menstruačního cyklu známá únava, akné, nadýmání, chutě a změny nálady, pravděpodobně jde o premenstruační syndrom (PMS).

PMS je kombinací příznaků, které se mohou objevit asi týden nebo dva před menstruací. Může vyvolat několik fyzických a emocionálních příznaků týden nebo dva před začátkem menstruace. Více než 90 % žen, které menstruují, tvrdí, že mají nějaké premenstruační příznaky.

Ačkoli dieta není u PMS dobře prozkoumána, stále existuje možnost, že vaše strava může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené příznaky PMS, které můžete mít.

Potraviny, které mohou pomoci s příznaky cyklu

Způsob, jakým zažíváte PMS, souvisí s tím, co a jak jíte. PMS se častěji vyskytuje u žen, které se stravují často rychlým občerstvením, alkoholickými nápoji a zpracovaným masem ve srovnání se zdravějšími stravovacími návyky.

Kromě toho je dobré omezit příjem sodíku, cukru, tuku a alkoholu – to vše může zhoršit PMS – ale konzumace určitých potravin může příznaky zmírnit. Například komplexní sacharidy (např. celozrnné výrobky) a potraviny bohaté na vápník (např. jogurt) mohou potenciálně zmírnit PMS.

Jaké potraviny mohou zmírnit PMS?

Avokádo

Pokud mezi vaše obvyklé příznaky PMS patří chutě, svalové křeče a nadýmání, dejte si avokádo, obsahuje draslík, minerál, který pomáhá chránit před svalovými křečemi a zvyšuje pocity sytosti, takže budete méně náchylné k přejídání. Působí také jako přírodní diuretikum tím, že odstraňuje přebytečný sodík a tekutinu z vašeho těla.

Řepa

Vitamíny B (např. thiamin nebo B1 a riboflavin nebo B2) mají vliv na snížení příznaků PMS.

Červená řepa a zelená řepa obsahují jak B1, tak B2. A jen jeden šálek kořene dodává asi třetinu vaší denní potřeby folátu, což je 400 mikrogramů folátu z potravy každý den pro dospělé.

Nedostatek folátu ve vašem těle může způsobit problémy. Konkrétně je známo, že příliš málo folátu způsobuje duševní únavu, problémy s pamětí a nespavost.

zena-PMS

Sardinky

Nízké hladiny vápníku a vitamínu D způsobují nebo zhoršují příznaky PMS. Sardinky obsahují obě tyto živiny spolu s omega-3 mastnými kyselinami.

Omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snížit nadýmání způsobené PMS, bolesti hlavy, citlivost prsou, depresi, nervozitu, úzkost a nedostatek koncentrace.

Luštěniny

Nejlepším zdrojem nehemového železa, které má vliv na PMS, jsou luštěniny – fazole, čočka, cizrna a hrách. Luštěniny jsou také plné vlákniny, dalšího klíčového léku na PMS, který pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a inzulínu. Jen půl šálku vařených černých fazolí obsahuje více než sedm gramů vlákniny.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button