Přírodní léčbaRady a tipyZdraví

9 zdravotních výhod používání šípkového oleje

Šípky zná každý a mnoho z nás míjí šípkové keře každý den. V minulost byly jedním z nejvýznamnějších léků a dodnes se hojně využívají pro podporu zdraví. Nemusíte však využívat jen samotné plody, velmi populární je šípkový olej. Ne každý ho zná, přitom představuje snadný a účinný způsob, jak zlepšit zdraví pokožky, spolu s mnoha dalšími skvělými zdravotními přínosy, ale je také důležité tento olej používat správně.

Co je šípkový olej?

Šípkový olej je esenciální olej ze semen plodů šípkové růže. Červené plody šípku vypadají jednoduše, morfologicky je ale jejich popis trochu složitější. Vědecky jsou šípky definovány jako složené souplodí, na jehož stavbě se podílejí nejen jednotlivé plody (nažky), ale i češule květu a květní lůžko. Semena šípků lze lisovat za studena nebo lze olej extrahovat různými destilačními procesy. Semena jsou velmi žádaná, protože se brzy zjistilo, že olej v těchto semenech je neuvěřitelně silný. Je primárně známý pro své výhody pro pokožku, ale má také řadu dalších aplikací.

Aktivní složky v tomto oleji zahrnují řadu těkavých kyselin, jako je kyselina olejová, linolová, palmitová a linolenová, které všechny hrají zásadní roli v celkovém zdraví. Olej je také bohatý na vitamíny a živiny, včetně vitamínu E, vitamínu C, beta-karotenu a vitamínu D. Historicky se používání tohoto oleje v různých částech světa datuje před více než 4000 lety.

Ne každý šípkový olej zná

Výhody šípkového oleje

Zdravotních výhod je celá řada a nejdůležitější si zmíníme níže.

Vlastnosti proti stárnutí

S působivou sbírkou antioxidačních sloučenin a vitamínů je tento olej velmi dobrý pro prevenci příznaků předčasného stárnutí, včetně vrásek, stařeckých skvrn a dalších známek na kůži. Některé z těchto antioxidantů mohou také zlepšit elasticitu pokožky, takže se hůře objevují vrásky.

Péče o kůži

Pokud trpíte jakýmkoliv zánětlivým onemocněním, jako je ekzém, akné, lupénka nebo růžovka, můžete aplikovat několik kapek tohoto oleje a uvidíte velmi rychlé výsledky. Rychle hojivé vlastnosti šípkového oleje navodí krevní oběh a zároveň chrání před infekcí na rány nebo podrážděná místa.

Úžeh

Šípkový olej je bohatý na vitamín C a pomáhá zmírňovat záněty způsobené spálením sluncem.

Zdraví nehtů

Použití šípkového oleje také pomáhá při zpevnění nehtů a zlepšení jejich růstu.

Osteoartróza

Protizánětlivá a antioxidační povaha tohoto oleje znamená, že může pomoci snížit zánět v kloubech a posílit prostor mezi kostmi. To bude mít za následek méně bolesti a nepohodlí, jak stárnete, a také nižší riziko osteoartrózy.

Imunitní systém

S vysokým obsahem vitamínu E je tento olej vynikající pro imunitní systém, protože dokáže stimulovat uvolňování bílých krvinek, které jsou první linií obrany těla proti infekcím a patogenům.

Zdraví vlasů

Výzkum zjistil, že aplikace tohoto oleje na vlasy může pomoci předcházet lupům a vypadávání vlasů a zároveň pomáhá odstranit příznaky roztřepených konečků a svědění na pokožce hlavy.

Hormonální rovnováha

Tento olej podporuje produkci estrogenu v těle, což je dobrá zpráva pro některé ženy, zejména pro ženy v menopauze, které ztrácejí hladinu estrogenu a zažívají hormonální výkyvy.

Rychlost léčení

Antioxidanty a protizánětlivé kyseliny v tomto oleji jsou schopny zvýšit rychlost hojení ran na těle, zvláště když je olej aplikován lokálně. Při konzumaci však může pomoci i k uzdravení.

Jak používat šípkový olej?

Tento olej můžete použít mnoha různými způsoby v závislosti na zdravotním stavu:

  • Ekzém nebo psoriáza: Ve většině případů budete chtít aplikovat tento olej lokálně na oblast pokožky, která vyžaduje pozornost, jako je lupénka nebo ekzém. Stačí 2-3 kapky oleje a můžete ho vetřít přímo do pokožky, kde by se měl rychle vstřebat.
  • Vrásky: Můžete to udělat také jedním prstem pod očima pro tmavé váčky nebo pokud chcete minimalizovat výskyt vrásek.
  • Čisticí prostředek na pleť: Někteří lidé dávají přednost smíchání šípkového oleje s jinými esenciálními oleji a krémy, aby vytvořili mytí nebo peeling na obličej.
  • Vlasový kondicionér: Můžete si také vetřít 4-5 kapek do rukou a poté je vetřít hluboko do pokožky hlavy, jako kondicionér, a poté je po 10-15 minutách opláchnout teplou vodou.

Nežádoucí účinky používání šípkového oleje

Existují některé vedlejší účinky užívání nebo konzumace tohoto oleje, jako jsou gastrointestinální potíže, lokální podráždění, lékové interakce a komplikace s těhotenstvím.

  • Těhotenství: Vzhledem k nedostatku výzkumu a silným účinkům, které tento olej může mít na hladinu estrogenu v těle, by se těhotné a kojící ženy měly používání tohoto oleje vyhýbat.
  • Žaludeční problémy: Tento olej se nekonzumuje tak často, ale když ano, může rychle vést k gastrointestinálním potížím, včetně nevolnosti, zvracení a žaludečních nevolností. Pokud se některý z těchto příznaků objeví, změňte dávku nebo zcela přerušte užívání.
  • Lokální podráždění: Přestože je tento olej zamýšlen jako topický lék, může způsobit zánět nebo podráždění pokožky, zejména pokud se použije nadměrné množství.
  • Lékové interakce: Tento olej může mít lékové interakce, pokud je konzumován, a to i v malých množstvích, zejména pokud užíváte léky na hormonální nerovnováhu nebo pokud pravidelně užíváte perorální antikoncepci.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button